Христина Алчевська #Українські освітянки

Христина Алчевська #Українські освітянки

EdPro сприяє розвитку української освіти сьогодні. Ми створили підбірку історій про жінок, які популяризували українську мову та освіту в минулому столітті, перша із цієї серії — про Христину Алчевську. Вона працювала, коли у класах стояли не інтерактивні панелі, а за щастя було мати приміщення для навчання, звичайні дошки та право навчати. 

Що ми знаємо про Христину Алчевську?

Про професіоналізм «багатійки, що навчила схід України писати» розповідали в усій Європі. Алчевська була завзятою популяризаторкою української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. Вона допомогла з освітою понад 17 тисячам жінок.

Українська педагогиня, організаторка народної освіти Христина Алчевська народилася у 1841 році на Чернігівщині. Освіту здобувала самотужки. А потім зробила стільки усього для поширення освіти серед українців. Звісно, що їй також допомагав чоловік Олексій Алчевський, який походив з українського слобожанського купецького роду, та заснував місто Алчевськ. 

На заняттях в недільній школі Христини Алчевської

На заняттях в недільній школі Христини Алчевської

Джерело

Хто і де встановив перший у світі пам'ятник Тарасу Шевченку?

Так, це зробила Христина Алчевська. У Харкові у своїй садибі встановила роботу скульптора Володимира Беклемішева (погруддя Тараса Шевченка) у 1899 році.

Відео “Історії небайдужих: Алчевські” про історію встановлення пам’ятника можна переглянути на ютуб-каналі #ШоТам.

Спочатку Алчевські заснували Харківську жіночу недільну школу в 1862 році та утримували її до 1919. Понад 100 вчителів на волонтерській основі навчали дівчат віком до 14 років правознавству, географії, історії України, письму, математиці, фізиці та хімії. Також куратори займалися з ученицями позакласною роботою: ходили на екскурсії, відвідували театри та вистави, брали участь у літературних читаннях тощо.

Завдання для роботи з дітьми.

У 1879 році родина відкрила ще одну школу в селі Олексіївка на сучасній Луганщині,  у якій навчали українською мовою. У цій школі викладав Борис Грінченко. Після виходу Емського указу українська мова у школі була заборонена.  

Завдання: Як на вашу думку впливала заборона навчатися українською мовою і чи має це наслідки зараз?

1. Стаття у Вікіпедії про Христину Алчевську 

2. Стаття Алчевської про школу в селі Олексіївка з описом як відбувалося відкриття та закриття школи.

Що ж це за село Олексіївка? 

Виникло у 1730-х роках, у різні часи село змінювало назву: Олексіївська фортеця, селище Олексіївське та слобода Олексіївка.

Під час російського вторгнення в Україну вранці 3 березня 2022 року в Олексіївці українські військові підірвали міст через річку Берека для унеможливлення просування російських військ, які рухалися в бік Первомайського. Того ж дня ввечері, близько 19 години, по селу Олексіївка було завдано авіаудару.

Повертаючись до історії Христини Алчевської, у 1912 році вийшли мемуари Алчевської, також вона створювала методичні статті з навчання дорослих та оповідань, укладала «Каталога книг» для недільних шкіл. Алчевська була учасницею педагогічних експозицій на міжнародних виставках у Парижі (1889, 1900), Чикаго (1893).

Під час відвідин Парижа, Алчевська могла відвідати Собор Паризької Богоматері, а ви можете це зробити у 3D в програмі mozaBook або на сайті Мозавебу (https://ua.mozaweb.com/)

  Про навчальну програму Мозабук та її наповнення й коди активації можна дізнатися на сайті Едпро: https://edpro.ua/mozaik

Автор Оксана Ничипорук