Олександра Єфименко #Українські освітянки

Олександра Єфименко #Українські освітянки

EdPro сприяє розвитку української освіти сьогодні. Ми створили підбірку історій про жінок, які популяризували українську мову та освіту в минулому столітті, наступна оповідь із цієї серії — про Олександру Єфименко.

Українська історикиня та етнографиня, перша жінка в російській імперії, що здобула ступінь докторка історії honoris causa. Активно виступала за присвоєння офіційного статусу українській мові. 

Народилася у селі Варзуга на території росії у 1848 році. Закінчила Архангельське училище для дівчат, отримавши атестат з відзнакою та фах домашньої вчительки. Зацікавлення українською культурою почалося зі знайомства з етнографом та істориком Петром Єфименком, який був висланий з України, де був активним учасником Харківсько-Київського таємного товариства. Олександра та Петро одружилися, у 1879 році переїхали до Харкова.

Завдання: Розгляньте, якими є сучасний герб та прапор міста Харкова? 

Герб міста Харків

Герб міста Харків

Прапор міста Харків

Прапор міста Харків

Учителем в українознавстві для Олександри був історик, археолог, етнограф, професор Київського університету Володимир Антонович. У 1896 р. Олександра Єфименко посіла перше місце в конкурсі на найкращий підручник з історії України. Єфименко наголошувала на офіційному статусі для української мови у час, коли царським указом від 1878 року було заборонено друк українською мовою. 

Завдання: на вашу думку, чи писала б свої дослідження та книги Олександра українською мовою, якби на той час цього не забороняли?

Дослідниця активно продовжує працювати над історією України, у 1894—1895 роках журнал «Киевская старина» опублікував її велику працю «Очерки истории Правобережной Украины». Оскільки в Єфремової була репутація та визнання, її роботи привертають увагу вчених з різних країн світу. Найбільш відомий з її творів – «История украинского народа» (1906) перевидавали у 1922 та 1990 роках. 

Завдання: перегляньте відомості в навчальній програмі Мозабук або на сайті Мозавеб в інструменті “Країни” про Україну. Коли Україна стала самостійною державою? Чому важливо підтримувати українську мову аби перемога України у війні була підкріплена нашими щоденними звичками та правовими нормами для державної мови?

У 1907 році Олександра Єфименко разом із сім'єю переїхала до Петербурга, де очолювала кафедру та викладала історію України на Бестужевських вищих жіночих курсах. 

У 1910 р. Харківський університет присудив Єфименко науковий ступінь почесного доктора історії (перша жінка на теренах тодішньої імперії, яка здобула таке визнання).

Стаття у Вікіпедії про Олександру Єфименко

  Про навчальну програму Мозабук та її наповнення й коди активації можна дізнатися на сайті Едпро: https://edpro.ua/mozaik