Олена Курило #Українські освітянки

Олена Курило #Українські освітянки

EdPro сприяє розвитку української освіти сьогодні. Ми створили підбірку історій про жінок, які популяризували українську мову та освіту в минулому столітті, наступна оповідь із цієї серії — про Олену Курило.

Українська мовознавиця, діалектологиня, авторка популярних підручників з української мови, творець української наукової термінології родом з теперішньої Білорусі, народилася у 1890 році в місті Слонім.

Погляньте, який прапор та герб має це місто.

Герб міста Слонім

Герб міста Слонім

Прапор міста Слонім

Прапор міста Слонім

Дівчина зацікавилася українською культурою у Німеччині під час навчання на філологічному відділі філософського факультету Кенігсберзького університету, зокрема на лекціях українського мовознавця Євгена Тимченка.  

Завдання: які мови вам хочеться вивчати? Пригадайте, хто вас зацікавлював? Запишіть коротко свою розповідь та обміняйтеся з однокласниками. 

Створення підручників з української граматики для дітей та розробку української термінології Олена почала після проживання у Києві, адже вона вийшла заміж за Дмитра Курила, який був старшиною в армії УНР.  

Олена Курило співпрацювала з різними організаціями: Фольклорно-етнографічною комісією, Комісією краєзнавства та Комісією історичної пісенності ВУАН, Діалектологічною комісією ВУАН.

У чому полягала робота мовознавиці?

Олена Курило їздила в експедиції в Чернігівщину та Полтавщину. Там вона збирала голосіння, пісні, казки та легенди українського фольклору та записувала їх.

Завдання: перегляньте у програмі mozaBook або на сайті mozaWeb 3D про те, як працює сучасний мобільний телефон. Як такий прилад може допомогти в організації роботи мовознавцям?

На жаль, роботу Олени Курило перервали та більше жодна її праця не вийшла друком через те, що у 1930-х почалося цькування українських мовознавців. Чоловіка Олени Курило відправили на заслання, а саму мовознавицю засудили до 8 років таборів. 

Є згадки про те, що Олена вийшла з табору 5 жовтня 1946 році, але на цьому інформація про її життя обривається.

Стаття у Вікіпедії про Олену Курило

Згадка у книзі Євгенії Кузнєцової "Мова — меч" про Олену Курило на сторінці 44 у розділі "25 смертників пишуть правопис".

Про навчальну програму Мозабук та її наповнення й коди активації можна дізнатися на сайті Едпро: https://edpro.ua/mozaik