Олена Курило #Українські освітянки
EdPro сприяє розвитку української освіти сьогодні. Ми створили підбірку історій про жінок, які популяризували українську мову та освіту в минулому столітті, наступна оповідь із цієї серії — про Олену Курило.
Українська мовознавиця, діалектологиня, авторка популярних підручників з української мови, творець української наукової термінології родом з теперішньої Білорусі, народилася у 1890 році в місті Слонім.
Погляньте, який прапор та герб має це місто.
Дівчина зацікавилася українською культурою у Німеччині під час навчання на філологічному відділі філософського факультету Кенігсберзького університету, зокрема на лекціях українського мовознавця Євгена Тимченка.
Завдання: які мови вам хочеться вивчати? Пригадайте, хто вас зацікавлював? Запишіть коротко свою розповідь та обміняйтеся з однокласниками.
Створення підручників з української граматики для дітей та розробку української термінології Олена почала після проживання у Києві, адже вона вийшла заміж за Дмитра Курила, який був старшиною в армії УНР.
Олена Курило співпрацювала з різними організаціями: Фольклорно-етнографічною комісією, Комісією краєзнавства та Комісією історичної пісенності ВУАН, Діалектологічною комісією ВУАН.
У чому полягала робота мовознавиці?
Олена Курило їздила в експедиції в Чернігівщину та Полтавщину. Там вона збирала голосіння, пісні, казки та легенди українського фольклору та записувала їх.
Завдання: перегляньте у програмі mozaBook або на сайті mozaWeb 3D про те, як працює сучасний мобільний телефон. Як такий прилад може допомогти в організації роботи мовознавцям?
На жаль, роботу Олени Курило перервали та більше жодна її праця не вийшла друком через те, що у 1930-х почалося цькування українських мовознавців. Чоловіка Олени Курило відправили на заслання, а саму мовознавицю засудили до 8 років таборів.
Є згадки про те, що Олена вийшла з табору 5 жовтня 1946 році, але на цьому інформація про її життя обривається.
Стаття у Вікіпедії про Олену Курило
Згадка у книзі Євгенії Кузнєцової "Мова — меч" про Олену Курило на сторінці 44 у розділі "25 смертників пишуть правопис".
Про навчальну програму Мозабук та її наповнення й коди активації можна дізнатися на сайті Едпро: https://edpro.ua/mozaik