Ольга Косач #Українські освітянки

Ольга Косач #Українські освітянки

EdPro сприяє розвитку української освіти сьогодні. Ми створили підбірку історій про жінок, які популяризували українську мову та освіту в минулому столітті, наступна оповідь із цієї серії — про Ольгу Косач.

Більшості відома як мама Лесі Українки — Олена Пчілка. Ця славетна жінка народилася у 1849 році в місті Гадяч Полтавської губернії, походила зі роду Драгоманових, відомого ще з часів гетьманщини, коли її предки були на дипломатичній службі у Богдана Хмельницького.

Любов до мови та пісні — від сім’ї, адже вдома мати співала пісень та навчала малих дітей рідною мовою. Ольга Косач також забезпечила початкову освіту українською своїм дітям, що на той час було важливим для інтелігенції.

Під псевдонімом Олена Пчілка публікувала свої твори для дітей. Як меценатка власним коштом видавала книги, наприклад, «Співомовки» Степана Руданського та підтримувала фінансово періодичні видання: журнал «Рідний Край» з додатком «Молода Україна» (1908—1914), «Газети Гадяцького земства» (1917—1919).  

Ця громадська діячка говорила українською мовою голосно. У Полтаві на відкритті пам'ятника Іванові Котляревському у 1903 році вона виступає українською, порушуючи категоричну заборону, встановлену царською владою на території України, що перебувала під її владою.

Завдання: Скористайтеся інструментом “Машина часу” на сайті Мозавебу або в програмі Мозабук для побудови зв’язків між згаданими українськими діячами. Або намалюйте від руки. 

Інструмент

Інструмент "Машина часу", сайт Мозавеб: ua.mozaweb.com Для користування необхідний код активації програми.

А ви знали? 

Також у 1905 році Ольга Косач серед учасників делегації української інтелігенції у Санкт-Петербурзі на перемовинах з царським прем'єром графом Сергієм Вітте добивалася скасування багаторічної заборони на україномовний друк і шкільництво. На жаль, домовитись не вдалося.

Дослідження українського фольклору та етнографії Олена Пчілка здійснила на високому рівні. Видані праці мають наукове значення: «Українські узори» (1912 і 1927), «Про легенди й пісні», «Українське селянське малювання на стінах», «Український народний орнамент» (1876) із 23 кольоровими замальовками писанок. Усі українські традиції були відомі та підтримувалися родиною Косачів.

Таблиця з замальовками писанок з альбому Ольги Косач, лист №31

Таблиця з замальовками писанок з альбому Ольги Косач, лист №31

Стаття у Вікіпедії про Олену Косач

Завдання: Об’єднайтеся у групи та обговоріть, які вчинки Олени Пчілки вам сподобалися найбільше.

Про навчальну програму Мозабук та її наповнення й коди активації можна дізнатися на сайті Едпро: https://edpro.ua/mozaik