Уляна Кравченко #Українські освітянки

Уляна Кравченко #Українські освітянки

EdPro сприяє розвитку української освіти сьогодні. Ми створили підбірку історій про жінок, які популяризували українську мову та освіту в минулому столітті, наступна оповідь із цієї серії — про Уляну Кравченко.

Педагогиня, перекладачка, перша на західній Україні поетка, чиї твори здобули популярність. Народилася Юлія Шнайдер у 1860 році на Львівщині. У її рідному місті Миколаєві нещодавно відкрили та посвятили меморіальну дошку з написом: «У цьому будинку в 1970-1875 роках жила письменниця Уляна Кравченко (Юлія Шнайдер), перша україномовна поетка Галичини». 

Скількома мовами могла творити Уляна Кравченко? 

Письменниця добре володіла польською, німецькою, французькою мовами, а також самостійно вивчила грецьку та латину; непогано знала й англійську.

Початкову освіту майбутня письменниця здобула вдома, її вчителькою була німкеня, котра після навчання говорила з ученицею про літературу. Дівчинка жила в будинку тодішнього бургомістра Леонтія Устияновича, де мала змогу слухати поезію від українського поета Микола Устияновича, який  продовжував справу “Руської Трійці”. Завершивши Львівські учительські семінарії, Юлія Шнайдер працювала учителем у сільських школах та у Львові. Вона 40 років пропрацювала педагогом і написала дуже багато творів для дітей – «Проліски», «В дорогу», «Лебедина пісня», «Шелести нам, барвіночку».

Завдання: погляньте, як виглядає барвінок. Чому ця квітка популярна в Україні? Про яку з рослин ви б хотіли написати власний твір?

Сайт ua.mozaweb.com - інструмент

Сайт ua.mozaweb.com - інструмент "Жива природа"

Допомагала видавати жіночий альманах «Перший вінок». У 1920-х роках стає активною діячкою «Союзу українок», об’єднавши 45 тисяч жінок Галичини. Слова для гімну організації написала Уляна.   

Її збірку «Для неї — все!» (1931) з віршами на стрілецькі мотиви «Під Крутами», «На стрілецьку нуту», цикл «З пісень летунів» у радянський час заборонили.

Стаття у Вікіпедії про Уляну Кравченко

Про навчальну програму Мозабук та її наповнення й коди активації можна дізнатися на сайті Едпро: https://edpro.ua/mozaik