pixel
 

Андрій Табачин: "EdPro Touch — унікальний прилад з характеристиками, яких на ринку України ще немає."

Співзасновник компанії EdPro ділиться історією створення проекту від задуму до перших продажів. Про український стартап для України та шлях самурая на ринку освітніх технологій читайте далі.
Андрію, розкажи за проект EdPro. Чому він унікальний для України?

EdPro — це супер крутий український проект. Це стартап. Ми сконцентровані на сучасних інноваційних рішеннях в освіті та частково у бізнесі. В нас є декілька готових продуктів, які ми продаємо — це EdPro Touch та EdPro Education Kit. А ще ми розробляємо декілька рішень для освіти.

Можеш трьома словами окреслити місію EdPro?

В команді ми обдумували, як дуже коротко пояснити людям, чим займаємося і після одного з обговорень мені прийшло в голову три слова, які і є нашим гаслом. Вони з'являються, коли включаєш нашу панель — це перше, що бачить користувач: Уявляй. Взаємодій. Створюй.
Андрій Табачин. Робота з MozaBook на інтерактивній панелі
Звідки з'явилася ідея створювати продукти та рішення для українського освітнього ринку? Скільки часу команда над цим працює?

Десь два роки тому місто отримало бюджет і вирішило оновлювати кабінети фізики. Представники управлінь освіти та IT міста Львова попросили мене допомогти проаналізувати в школах ситуацію із станом обладнання в кабінетах фізики. У складі робочої групи міської ради я багато ходив по школах. Ми дивилися, що там є, спілкувалися з викладачами і думали, що їм потрібно. Завдання полягало в тому, щоб визначитися, що потрібно місту купувати. Ми допомогли зібрати інформацію, а місто вже робило закупки для шкіл.

Під час цього дослідження всі, хто брав участь, переконалися, що на ринку просто не можливо купити якісне обладнання для лабораторних з фізики. Побачили всі недоліки приладів, які продаються. Базуючись на цьому, я вирішив зробити своє рішення — такий конструктор, який дасть дітям можливість легко, весело і швидко виконувати класичні лабораторні з фізики на уроках. Щоб за 45 хвилин у дітей ще залишався час на описання чи обговорення дослідів і щоб дітей це захоплювало.

Півтора роки назад ми почали робити свій конструктор. До кінця року плануємо вийти з ним у масове виробництво. А десь 4 місяці тому я побачив, що місто закуповує велику партію інтерактивних панелей, подивився на їхні вимоги і вирішив перевірити, чи є на ринку щось краще. На ринку України нічого кращого немає.

Проте, я з колегами поїхав у Китай. Ми подивилися, що є у них, і що можна зробити в Китаї. Знайшли дуже хороше рішення, вирішили адаптувати його для українського ринку і привезти в Україну вже готовий продукт під нашим брендом, який називається EdPro Touch. Це унікальний прилад з характеристиками, яких на ринку України ще немає. Він дуже крутий для освіти і для бізнесу.
Додатково для освіти EdPro має програмне забезпечення від компанії Mozaik, яке зараз локалізовуємо українською і навчаємо викладачів, як ним користуватися.
Це програмне забезпечення робить навчання і проведення уроків надзвичайно цікавим. Всі, хто приходив, щоб подивитись — батьки, вчителі, викладачі, люди дуже різних професій — просто в захопленні. Вони кажуть, що хочуть вивчати фізику, хімію, біологію. Це софт — від якого реально "висне щелепа" і хочеться вчитися в школі.
Те, що всі, хто побував у нашій демо-зоні, виходять під враженням і не стоїть питання: купувати чи ні? Думають над тим, скільки купувати? Я вважаю, що це унікально і круто.
Що ти вважаєш найбільшим досягненням зараз і які цілі на майбутнє в рамках проекту EdPro?

Для мене такого роду бізнес — це виклик. Я ніколи не займався hardware і продажем, налагодженням виробництва в Китаї, участю в тендерах. Це для моєї команди новий напрям. Я вважаю, що зараз найбільшим досягненням є те, що компанія вже на ринку, вже продає продукти, продана перша партію. Те, що її привезли, розмитнили, ліцензували, сертифікували — одне з досягнень. Те, що всі, хто побував у нашій демо-зоні, виходять під враженням і не стоїть питання: купувати чи ні? Думають над тим, скільки купувати? Я вважаю, що це унікально і круто.

Ми хочемо, щоб кожна приватна і державна школа України випробувала і мала таке обладнання у себе. Впевнений, що після того, як люди це спробують, шляху назад не буде.

Розкажи, як поєднані Nravo, Nravo Kids та EdPro, якими ти займаєшся?

EdPro — це новий проект. З Nravo він ніяк не пов'язаний, хіба що мною і командою людей. Nravo — це про ігри, а EdPro — про освіту і hardware.

В Nravo Kids ми концентруємося на розвитку дітей дошкільного віку, а EdPro — це напрямок школи та бізнесу. Але ми знаходимося в одному офісі і тому в нас є багато спільного. Ми пов'язані духом, напевно. Моя дружина Наталя також займається проектом EdPro :)
Як працює EdPro?
Повертаючись до нового проекту, розкажи за команду, яка працює над EdPro, хто драйвить, займається локалізацією, поставками?

EdPro — це родинний бізнес, компанію заснували ми разом з братом Юрієм. В кожного з нас є досвід у різних сферах і тепер ми об'єднали зусилля і чітко розділили обов'язки в новому проекті. В нашій команді кожен робить те, що знає найкраще.

Компанія EdPro має 2 напрями. Перший — це адаптація крутих сучасних рішень для українського ринку. А другий напрям — це розробка власних рішень з нуля і виведення їх на різні ринки світу.

В першому напрямі в нас є продукти: EdPro Touch та EdPro Education Kit. Десятки викладачів Львова допомагають перекладати і перевіряти контент. До перекладу матеріалів Mozaik намагаємося залучати викладачів конкретних спеціальностей. Тобто, відео чи тексти з фізики перекладає фізик, з хімії — хімік, з історії — історик. Тому що перекладачеві складно передати терміни і суть, якщо він не в темі.

Напрям власних розробок — це розвиваючий контруктор. На даному етапі я шукаю партнерів у цей проект. Прототип вже готовий до масового виробництва. Компанія ArtKB робила нам індустріальний дизайн за підтримки Європейського банку реконструкцій та розвитку.

Почати масове виробництво ми плануємо за місяць-два і до кінця року вийти з продуктом, щоб показати його на СES (Сonsumer Technology Association) в Лас Вегасі на початку 2018-го. Це абсолютно новий продукт, аналогів у світі немає. Впевнений, що кожен, хто до нього доторкнеться, буде в захопленні не менше, ніж від EdPro Touch.
Це прилад, до якого потрібно доторкнутися, і в той момент ти зрозумієш, як будеш його використовувати.
Андрію, розкажи про EdPro для бізнесу. В чому його переваги і хто найбільше зацікавлений у такому продукті?

Я думаю, що кожен в себе має якийсь біль. Треба розуміти, яку проблему твій продукт вирішує. Для мене особисто, якщо я хочу провести мітинг і щось написати на дошці, то важливо, щоб я це зміг зробити. Щоб не виникало проблем: засох маркер, забули витерти дошку, закінчився папір, як зберегти написане на дошці?

EdPro Touch дає можливість одночасно подивитись якесь відео, презентацію, стоячи біля дошки і пишучи по ній. Але словами зараз складно передати, бо це прилад, до якого потрібно доторкнутися, і в той момент ти зрозумієш, як будеш його використовувати.

Впевнений, що в кожному класному офісі, в мітинг-румі повинен стояти EdPro Touch. Він замінює телевізор, проектор, дошку. Він мобільний, його можна перевезти з однієї кімнати в іншу, взяти з собою на виїзне засідання.

Навчання з допомогою mozaBook в наш час просто необхідно, тому що ця система витягує школу з одного рівня десь на три вверх і економить масу коштів.
Як ти оцінюєш появу україномовної версії mozaBook? Наскільки це необхідно і які шанси, що це стане масовою освітою у школах?

mozaBook — це платформа, яка дозволяє викладачам дуже просто створювати інтерактивні уроки, а учням отримувати дуже якісну і доступно подану інформацію. Тут дуже багато матеріалів та інструментів, які можна використовувати практично на усіх уроках в школі. Вони замінюють велику кількість демонстраційних моделей, які потрібні в школах. А сама подача дуже захоплює, дітям хочеться навчатися.

Купуючи панель та програмне забезпечення, можна зекономити не одну тисячу доларів на обладнанні. Я вже не кажу про термін придатності того, що потрапляє у школи. А тут ви маєте контент високої якості, який пояснює процеси з різних сторін, має такі моделі, які не можливо купити. Він локалізований на більш, ніж на 20-ти мовах і це можна використовувати без додаткових зусиль.

Навчання з допомогою mozaBook в наш час просто необхідно, тому що ця система витягує школу з одного рівня десь на три вверх і економить масу коштів. Я вважаю, що це просто мусить бути в школах. Немає виправдання, чому йому там не бути.
Інтерактивна панель на Всеукраїнській серпневій конференції педагогічних працівників. З фотогалереї Урядового порталу.
Інтерактивна панель на Всеукраїнській серпневій конференції педагогічних працівників. З фотогалереї Урядового порталу.
Що кажуть діти і батьки про інтерактивні панелі EdPro та 3-D відео для навчання від mozaBook?

Всі виходять в шоці і не можуть повірити, що таке існує. Всі залипають, розглядають, совають, крутять, свайплять, читають, слухають і кажуть: "Чому в нас такого не було в школі?" Часто кажуть: "Я б повчив хімію чи фізику!" Не було людей, хто б міг пройти повз і сказати — не цікаво. І ще показово, що в жодної людини немає заперечень.

Наскільки зручні інструменти mozaBook для домашнього навчання, а не тільки в школах? Яким є досвід інших країн, де навчаються за mozaBook?


Треба розуміти, що mozaBook не замінює викладача. Це контент і програми, які передбачають, що хтось керуватиме навчальним процесом. В тебе має бути викладач чи тьютор, хтось, хто веде за програмою і навчає з допомогою сучасних інструментів, відео матеріалів, які надає mozaBook. Його можна використовувати як у школі, так і вдома, в університетах на початкових курсах.

Є країни, як Угорщина, де mozaBook використовують уже 5-7 років. Кожен рік викладачі придумують нові способи, механіки для використання того набору інструментів, який є всередині. Тут багато залежить від викладача: від його уяви і досвіду, бажання експериментувати.
З якими експертами консультуєтеся для впровадження навчальних ресурсів mozaBook і як довго буде актуальним саме обладнання EdPro та програми, зважаючи на швидкий розвиток технологій?

Зараз ми співпрацюємо з десятком львівських викладачів, також ми вже маємо інтергацію в декілька приватних шкіл і будемо разом з їхніми викладачами допомагати робити навчальну програму інтерактивною. Скоро ви побачите ці success stories, я впевнений.

А на рахунок обладнання, це останнє покоління, яке є у світі. Екран — 4К. Це стандарт, на який повільно, але переходять всі виробники телевізорів, моніторів і контент також з'являється у 4К. Цей тренд на наступних, напевно, 10 років. І стосовно процесорів, це intel 6-го покоління. Будуть працювати також десяток років. Купуючи це обладнання, ви маєте 10 років запасу гарантовано.
Ми розуміємо і продумуємо кожен крок від заводу до кінцевого використання користувача — викладача.
На скільки відсотків продукти EdPro є українським? Чи взагалі реально зробити такий продукт повністю в Україні? Хто перевіряє якість вашого обладнання?

EdPro Touch зроблений в Китаї. З українського там є вся додана вартість та локалізація. Ми співпрацюємо напряму із заводом, між нами немає жодних посередників. Напряму локалізовуємо софт, який на ньому стоїть — перекладаємо, вносимо зміни, встановлюємо софт, який має стояти на панелях. Все це робимо ми. Плюс ми ставимо mozaBook і навчаємо викладачів. Це наше повноцінне рішення і ми знаємо, як все працює у комплексі. Ми не просто продаємо вам обладнання, а хтось десь буде вас навчати, як користуватися. Ми розуміємо і продумуємо кожен крок від заводу до кінцевого використання користувача — викладача.

В Україні можна виготовити такий прилад, Але завод в Китаї робить тисячі приладів за місяць, відповідно, собівартість такого виробництва буде набагато нижча, ніж в Україні зробити 500 одиниць.

Завод може собі дозволити такі тестові лабораторії, яких в Україні не існує. Перевірку якості на великих партіях робити набагато краще, ніж на маленьких. В них є камери, де перевіряють на вологість, на засвіченість, на тиск та різні погодні умови, скло на міцність.

Але навіть якщо його робити в Україні, все одно усі компоненти, крім корпуса чи скла, будуть з Китаю, Тайвані чи ще звідкись — імпортовані. Це може бути фактично зроблене — реально зібране в Україні. І все одно будуть питання локалізації софта і доданої вартості. У нас це все збережено і є всі необхідні сертифікати.
Інтерактивна панель на Всеукраїнській серпневій конференції педагогічних працівників. З фотогалереї Урядового порталу.
EdPro — це українська компанія і вся наша додана вартість в Україні.
Стартап по-українськи — що це для тебе означає і як це відбувається, поділися власним досвідом.

Робити стартап в Україні для України — це щось таке нестандартно унікальне. Я сам з IT і тут переважно роблять сервіси, що всі дуже добре вміють і класно на тому живуть — це аутсорс. Або ти робиш стартап для закордону і в кінці кінців ця історія закінчується тим, що це не український стартап, а стартап в Долині чи в Лондоні, і це зовсім не український стартап, тому що хоча сама команда працює в Україні, вся додана вартість чи IP залишається в Америці чи Англії.

EdPro — це українська компанія і вся наша додана вартість в Україні. Ми плануємо робити виробництво EdPro Amperia також в Україні, наскільки це буде можливо. І плануємо продавати з України на інші ринки. Не знаю, наскільки цей шлях буде складним, побачимо. Але такий от наш шлях самурая.
Твої побажання усім, хто хоче створювати продукти для освітніх закладів в Україні.

Створюйте їх. Це без жартів. Якщо ми не будемо їх робити, то у нас нічого не буде в школах. Потрібно робити, щоб щось змінилося. По-іншому — ніяк. Інакше будуть купувати те, що є на ринку, де багато всього неякісного.

Якщо хочете щось кардинально змінити, потрібно брати і змінювати. Хтось це робить в державних установах, а хтось має це робити на рівні бізнесу. Ми пішли зі сторони бізнесу.
ПІДПИСУЙСЯ НА НОВИНИ