pixel
 

Як взаємодіють Українська Вікі та освіта

Коротко про те, як користуватися Вікіпедією і чого можна навчитися на Вікімарафоні.
Цьогоріч Українській Вікіпедії виповнюється 15 років. І ми вирішили взяти участь у Вікімарафоні 2019, що відбудеться в кінці січня! Перелік найпопулярніших статей за підсумками минулого року показав — про те, що ми вивчаємо в школі і те, що нас оточує, найчастіше й шукають інформацію.
Як і для чого користуються матеріалами Вікіпедії школярі та вчителі, розповіла редактор Української Вікіпедії, менеджер ГО «Вікімедіа Україна» Віра Моторко.
То ж, запрошуємо долучатися і поповнювати компанію експертів нашої Вікіпедії, серед яких, до речі, є й 15-річні школярі! Вікіпедія в школах України — група, де спілкуються освітяни, які наповнюють Вікі.
Віра Моторко
— Вікіпедія — найбільша україномовна енциклопедія, 7-й за популярністю відвідувачів сайт в Україні. Тут шукають інформацію як учні, так і вчителі. Але це — не першоджерело. Яким матеріалам на цьому сайті довіряти можна, а яким — ні?
За своєю суттю, енциклопедія — це третинне джерело інформації. Якщо за первинне джерело взяти історичний документ, то вторинним джерелом є статті і монографії, де йдеться про цей документ і оцінюється його роль. Вікіпедія, як і всяка енциклопедія, пишеться саме на основі вторинних джерел. На відміну від документів, що існують в єдиному екземплярі в архіві, для сучасних новин першоджерелом може бути публічна сторінка в інтернеті. Тому коли йдеться про новини, першоджерела читати легко.
Якщо ж говорити про загальну інформацію, не «гарячу» або «нову», то Вікіпедія — зручний і доволі достовірний ресурс. У ній трапляються помилки — як і будь-де. Диференціації статей за авторитетністю у Вікіпедії немає. У ЗМІ часом зустрічаються формулювання «Вікіпедія назвала [когось, якось]», це неправильно; вона не є цілісна, не є авторитетом, і є достовірною настільки, наскільки такими є джерела, на яких вона написана. Важливо те, що помилки в ній можуть виправляти самі читачі, і чим частіше вони це роблять, чим краща вона стає.
— У яких випадках можна посилатися на Вікіпедію учням у своїх рефератах, роботах, а коли ні? І чи може вчитель прийняти роботу, яка написана на основі матеріалів з Вікі?
Кожна стаття Вікіпедії, по суті, є реферативною роботою: в її написанні використовуються — реферуються — різні джерела, перелік яких подається в кінці. На мою думку, якщо учні мають підготувати повідомлення про щось або поділитися власними враженнями, то скористатися Вікіпедією не гірше, ніж підручником. Але якщо перед учнями стоїть завдання написати реферат, то використовувати для цього інший реферат (Вікіпедію), просто не має сенсу; посилатися на нього — тим більше. Вчителі ж не лише дають учням завдання, а й пояснюють свої очікування до того, як воно має виконуватися, і що саме у завданні важливе. Якщо важливо, щоб учні самостійно уклали короткий виклад інформації з кількох джерел, то просте зачитування статті з Вікіпедії, де це зроблено, не виконує поставленого завдання.
— Віро, розкажи про перевірку інформації у статтях Вікіпедії: чи є лайфхаки, як це робити швидко?
Зазвичай, чим акуратніше оформлена стаття, тим більше користувачів над нею працювали, а значить, більше шансів, що вони її вивірили. Візьмімо статтю «Птахи». Вона добре структурована: спершу є вступний розділ, далі розділи і підрозділи, наприкінці подано використану літературу. По тексту завдяки синьому кольору видно посилання на інші статті Вікіпедії; у розділах є відповідні ілюстрації; твердження містять зноски на джерела. Ця стаття — одна з найкращих, тому вона така довга; але навіть коротка стаття, у якій є логіка викладу тексту і посилання чи примітки до використаних джерел, викликає довіру. Якщо ж у статті немає посилань на джерела, до її вмісту треба ставитися обережно.

Дані про поточні події швидко змінюються, і за цим Вікіпедія може не встигати, а дані у вузькоспеціалізованих статтях можуть просто не дочекатися оновлення. У статті «Економіка Австралії» в преамбулі зараз подано кількість населення країни станом на 2001 рік, хоча в статті про саму Австралію є свіжіше число.

Ще можна слідкувати за наявністю слів-паразитів, які зустрічаються у публіцистиці, але не властиві енциклопедії. Це неточні формулювання («вчені вважають…» — хто саме? «цього року» — коли саме? «декілька» — скільки саме?), оцінки («прекрасний», «ганебний», «славнозвісний») або ярлики. Їх наявність може означати упередженість автора тексту.
— Скільки учнів та студентів зараз задіяні у роботі над статтями Вікіпедії?
Це важко оцінити, і навряд чи МОН веде таку статистику. У «Вікімедіа Україна» знають про кількох десятків найактивніших вчителів і викладачів, які не лише працюють з власними студентами, а й пропагують таку роботу серед своїх колег. Але точно є й інші.
— Чому важливо залучати освітян до наповнення Української Вікіпедії?
Українська Вікіпедія — найбільша енциклопедія українською мовою. Використання її в освіті вигідне і самій Вікіпедії, й освітянам. З одного боку, школярі і студентство — велика сила, і краще, щоб вона працювала на благо одного з найпопулярніших україномовних ресурсів інтернету, ніж марнувалася на роботу, яку не оцінить ніхто, крім вчителя. З іншого боку, у Вікіпедії студенти можуть багато чого навчитися: формулювати інформативні речення, нейтрально викладати факти, поважати творчу працю інших і авторське право як закон.
— Чи є обмеження у віці для авторів? Наприклад, може стати суперекспертом 16-річний школяр?
Школярі не лише можуть стати експертами у Вікіпедії, а й уже ставали. Скажімо, користувач MaryankoD, один з найактивніших користувачів за всю історію української Вікіпедії, почав редагувати і став адміністратором у 15 років. Інша користувачка, Даринка Когутяк, у свої 15 виграла конкурс статей у Вікіпедії «Пам'ятки України: Крим». Обмежень у віці немає.
— Які бонуси мають автори статей на Вікіпедії? Що може мотивувати людей з освітньої сфери займатися наповненням енциклопедії? Чи є певні винагороди?
У кожного редактора Вікіпедії — своя мотивація. Комусь подобається писати статті на популярні теми і слідкувати за статистикою переглядів; хтось вболіває за українських читачів і перекладає українською статті з інших мов; комусь подобається робити те, чого ще ніхто не робив, і писати статті, яких ще ніхто не писав (на відміну від рефератів, теми яких щороку ті самі).
«Вікімедіа Україна» часом проводить конкурси статей, щоб закрити прогалини — у цих конкурсах можна виграти призи. А в цілому Вікіпедія — волонтерський проект, і найпевніша винагорода для автора статті — те, що її читають (як-не-як, українську Вікіпедію в грудні 2018 переглянули 65,9 млн разів), а ще вдячність від інших редакторів, яку вони інколи висловлюють в обговореннях.
— Віро, а що потрібно зробити школі, щоб взяти участь у Вікімарафоні та якими ресурсами мають бути забезпечені учасники?
Мета акції під назвою «Вікімарафон» — привітати українську Вікіпедію з 15-річчям, згуртувавшись над написанням статей. Найкращий спосіб для школи централізовано взяти участь у Вікімарафоні — організувати кількагодинний «марафон» із редагування Вікіпедії у період з 26 по 30 січня. Щоб організувати власний захід, треба мати лише приміщення з доступом до інтернету та комп'ютерами (або попросити учасників заходу принести власні). «Вікімедіа Україна» може допомогти порадами і сувенірами; щоб ми знали, що ви збираєтеся організувати захід, заповніть анкету.
Взагалі ж, учасником Вікімарафону може стати будь-хто, хто створить статтю у Вікіпедії у період 26—30 січня. Це можна зробити як прийшовши на захід у вашому населеному пункті, так і просто написавши статтю вдома. Перелік населених пунктів, де заплановані події, поповнюватиметься на сторінці Вікімарафону у Вікіпедії.
— Чого навчають на Вікімарафонах волонтери?
На подіях Вікімарафону тренери розповідають про принципи дії Вікіпедії, її основні правила щодо статей і показують, як редагувати наявну статтю або створити статтю з нуля.
— Українській Вікіпедії виповнюється 15 років. Що можете назвати найбільшим досягненням за цей період?
Я би сказала, що це 877 тисяч статей, написаних волонтерами у їхній вільний час, попри все, що могло їм завадити.
Чому ми долучаємося до Вікімарафону? Бо це можливість дізнаватися нове, навчатися самим і створювати якісний контент українською для кожного. А що стимулює наших читачів? Діліться коментарями під публікацією на нашій Фейсбук-сторінці.
ПІДПИСУЙСЯ НА НОВИНИ