ШІ в освіті: за, проти, утрималися?

Підбірка сервісів ШІ, що будуть корисними для українських освітян.

Тільки минулого року налічувалося майже 25 тисяч програм чи сервісів з ШІ, й зараз їхня кількість постійно зростає. Якщо раніше все ж переважали розмови про недоліки чи переваги, то сьогодні, користувачі сервісів ШІ в освіті не пасуть задніх. Перший огляд кількох інструментів, які застосовують вчителі та учні зараз, для початку нашого діалогу. Бо запитання доцільності та правильного застосування цих сервісів в освіті стає ще більш актуальним у зв'язку з масовим використанням та змінами, які вносять сервіси.

Illustration

Ось як зобразив ШІ (https://beta.dreamstudio.ai/generate) використання українським вчителем на уроках програм ШІ.

Загальна інформація, що стосується більшості сервісів ШІЯкість відповідей залежить від якості запитань. Чим детальніше сформульований запит, тим кращу відповідь можна на нього отримати.Якщо вказувати на помилку у відповідях, то чат наступного разу враховуватиме інформацію. 

Недоліки та небезпеки: Відповіді не завжди будуть правильними, хоча й будуть здаватися логічними. Сервіси ШІ змішують інформацію з фейками. Приклад від учительки (потрібно залогінитися на Фейсбук для перегляду відео) про те, як ШІ запропонував матеріал, оснований на неправдивій інформації, дивитися на 2:36:30 хв. ШІ показав роботу та згенерував посилання на інстаграм митця, якого насправді не існує.Також чат-бот може створювати шкідливі інструкції або бути упередженим. Нейромережа має обмежені знання про світ і події після 2021 року.Не варто ділитися персональною інформацією. Правоохоронці попереджають, що ChatGPT та інші генеративні системи штучного інтелекту можуть використовуватися для онлайн-шахрайства. Зокрема, Національне управління із захисту персональних даних Італії вирішило обмежити доступ до чат-бота з вбудованим ШІ ChatGPT. ChatGPT в Італії зараз заблокований.   Програми можуть закривати доступ до безоплатного функціоналу, як ми побачили на прикладі програми Midjourney, тому цей сервіс не описуємо у підбірці.

Приклади застосування програм ШІ в освіті, перелік програм, досвід учителів-практиків

Сайт «На Урок» запустив чат на основі ШІ для спілкування із видатними постатями минулого. Зараз у доступі 40 відомих людей з різних країн. Сервіс не вимагає реєстрації. Переглянути відеоінструкцію для користування чатом. Перейти до чату на сайті: https://naurok.com.ua/chat 

Illustration

Чат GPT — генеративний інструмент, що вміє створювати текст або трансформувати його. Звісно, що текст не буде 100% правдивим, факти та вигадки можуть бути поєднані, тому це важливо враховувати, фактично весь фактаж потрібно перевіряти. Зареєструватися на сайті: https://chat.openai.com/chat Можна тренувати англійську, скласти план навчання, попросити чат виправляти граматичні помилки, зробити запит на слова певного рівня, збирати інформацію про конкретну тему, досліджувати нейромережу.Лідія Насонова ділиться досвідом використання програм ШІ на уроках мови й літератури. Робота з текстами, перевірка на плагіат, створення завдань, тестів. Послухати розповідь Лідії можна з 14:25 хв, Мастермайнд для освітян: «Штучний інтелект: на що здатні технології?» (потрібно залогінитися на Фейсбук для перегляду відео). Як використовують на уроках математики вчителі чат GPT можна переглянути з 55 хв у відео.

Illustration

Необхідна реєстрація з введенням електронної адреси, номера телефону та підтвердженням надісланої інформації. Українська мова доступна для користування у роботі з чатом. Є безоплатна та платна версії чату GPT. НУШ опублікувала матеріал "Добірка запитів у Chat-GPT, які точно полегшать роботу вчителям".

Illustration
Illustration
Illustration

Для створення зображень за допомогою сервісів ШІ необхідно вказувати детальний опис з описом картинки, персонажа, наприклад, де він знаходиться, якого він віку, які емоції відчуває. Користувачі навчаються створювати детальні описи, комбінувати різні стилі, порівнювати та аналізувати отримані зображення. Також популярним є зображення окремого епізоду з твору від імені різних персонажів твору. Учні створюють ілюстрації для віршів. Як створити детальний опис персонажа, на 43:16 хв (потрібно залогінитися на Фейсбук для перегляду відео) можна почути від Лідії Насонової. Можна створювати описи людей, приміщень, природи.На прикладі запиту "Picture in style, Kateryna Bilokur. Sky, high colorful flowers and a little home with white walls and yellow roof and the garden behind" проілюструємо роботу кількох сервісів.Lexica — сайт для генерування зображень: https://lexica.art/aperture, у вільному доступі — генерація 100 картинок на місяць. Підтвердження — через введення електронної адреси, далі відкриваєте отриманого листа й переходите за посиланням. 

Illustration

Ще один сервіс Dreamstudio: https://beta.dreamstudio.ai/generate
Реєстрація на сайті та підтвердження акаунта. Можна вибирати різні стилі. У вільному доступі кілька десятків картинок.

Illustration

Редактор для створення малюнків Bang: https://www.bing.com/images/create/ Реєстрація на сайті та підтвердження акаунта через електронну адресу. 

Illustration

Сервіс Dream by Wombo працює без реєстрацій, але видає за запитом 1 картинку, а не 4, як попередні. На сайті https://dream.ai/create вводите запит та отримуєте результат.

Illustration
Illustration

Відома школа Khan Academy презентувала онлайн-посібник на основі ШІ як репетитор для учнів і помічник для учителів. Робоча мова — англійська. Детальний огляд: GPT-4 Khan Academy In Depth Demo Як ми дізналися вже після реєстрації, наразі функція тестування посібника на основі ШІ доступна тільки жителям США. Зареєструватися на сайті для користування онлайн-посібника на базі ШІ Khanmigo: (Get AI Guide на сайті https://www.khanacademy.org) При реєстрації просять щомісячну оплату в розмірі 20 доларів США (така вартість до 15 червня) або, якщо пожертва зараз неможлива, підписатися на розсилку Khan Labs, яка поінформує про можливі зміни для користувачів посібника. Тому у кого є цікавість до ШІ, можна стежити за новинами.

Illustration
Illustration