Розраховуємо собівартість друку 3D-моделей




Придбати готову модель набагато простіше, ніж її надрукувати на 3D-принтері. Але разом з цим, це і набагато дорожче!





 

Розгляньмо розрахунок собівартості друку кількох 3D-моделей, які підготувала команда EdPro. Також автор курсу "Основи 3D-друку" Микола Пірогов розповів — на основі яких параметрів було проведено розрахунок й хто змотивував це все зробити. Звісно, без освітян не обійшлося. Дякуємо, що постійно підштовхуєте нас до розвитку :)

3D-модель нирки людини

Вартість моделі для закупівлі: 4673 грн Собівартість друку на принтерах Creality: K1C - 95 грн, K1Max - 135 грнВага/час друку: 31 г; 1 год 42 хв Модель в бібліотеці EdPro

Набір моделей квіток

Вартість закупівлі моделі в інтернет-магазинах: 4 моделі для закупівлі - 9 130 грн, 1 квітка для закупівлі - 1540 грнСобівартість друку на принтерах Creality однієї моделі квітки: K1C - 173 грн, K1Max - 247 грнВага/час друку: 56 г; 3 год 32 хвМодель в бібліотеці Edpro

Тривимірний рельєф України

3D-модель, бібілотека 3D-моделей Едпро, рельєф України

Модель недоступна для закупівлі в інтернет-магазинахСобівартість друку на принтерах Creality: K1C - 218 грн, K1Max - 295 грнВага/час друку: 98 г; 3 год 34 хвМодель в бібліотеці EdPro

Миколо, розкажи, чому ви вирішили розрахувати собівартість друку 3D-моделей? І як ви проводили обрахунки?Все дуже просто: мене практично на кожній зустрічі вчителі питають про вартість друку. І я цілком розумію чому. Надрукувати модель на 3D-принтері це не те саме, що натиснути на якусь кнопку на певному пристрої й потім лише дочекатись виходу готового продукту. Для початку у тебе має бути доступ до 3D-принтера, а якщо робочого принтера поблизу просто немає, тоді на цьому можна закінчувати розмову. І навіть якщо є принтер, тоді далі тобі потрібно десь знайти комп’ютерну модель бажаного об’єкта. Щоб допомогти на цьому етапі, ми й створили відкриту Бібліотеку навчальних 3D-моделей. І навіть якщо вже є модель, її ще необхідно певним чином підготувати до друку і лише після цього можна друкувати на 3D-принтері. Також не забуваємо про пластик, адже навіть якщо у вас є робочий принтер, все одно без пластику не буде друку. Як бачимо, все досить непросто. Звісно набагато простіше одразу придбати потрібний виріб, наприклад видрукувану модель черепа людини чи Сонячної системи.Придбати готову модель набагато простіше, ніж її надрукувати на 3D-принтері. Але разом з цим, це і набагато дорожче!Дехто із вчителів, хто вже мав нагоду переглянути нашу Бібліотеку, також запитували, чи ми можемо надрукувати ці моделі й скільки це буде коштувати. Нас самих зацікавило це питання, так і вирішили провести розрахунок собівартості, щоб знати реальні цифри.

3D-модель, бібліотека 3D-моделей Едпро, Микола Пірогов, 3D-друк, Creality, cобівартість 3D-моделей

Придбати готову модель набагато простіше, ніж її надрукувати на 3D-принтері. Але разом з цим, це і набагато дорожче!

Микола ПігороговАвтор курсу "Основи 3D-друку"

Які параметри потрібно врахувати у собівартості друку?Перший параметр очевидний — вартість пластику. Друкувати можна дуже різними пластиками, це стосується, наприклад, як типів пластику PLA чи ABS, так і виробників пластику від Creality чи від Bambu Lab. Усі пластики мають різну ціну, одні дорожчі, інші відповідно дешевші. Ми для розрахунку взяли пластик PLA виробництва Creality з нашого магазину. Його вартість — 1000 грн за кілограм.Другий параметр — електроенергія. Зараз, коли ми всі мусимо жити за умов постійних погодинних вимикань світла, як ніколи добре розуміємо, що електроенергія має велику цінність та певну ціну. Принтер Creality K1C номінально споживає 350 Вт електроенергії, а принтер K1 Max – 1 кВт. Реально ці принтери під час друку пластиком PLA споживають дещо менше від номінальної потужності, але під час розрахунків, для впевненості, ми використали саме номінальну потужність. Вартість 1 кВт електроенергії ми брали поточну для підприємств — 10 грн.Третій параметр, який варто врахувати, це зношуваність принтера. Адже під час друку всі складові частини принтерів поступово зношуються і з часом виникне потреба замінити сопло чи цілий екструдер, чи якийсь з моторів або блок живлення принтера. А ще за якийсь час простішим буде придбати новий принтер, ніж ремонтувати старий. Але як це врахувати у вартості друку однієї моделі? Ми пішли простим шляхом і заклали у розрахунок такий підхід: нехай після 1000 годин роботи принтера у нас будуть гроші, щоб придбати такий самий новий принтер. Зазвичай, 3D-принтери настільки швидко не зношуються і їхній ресурс є більшим, ніж 1000 годин. Але після такої тривалої роботи принтер вже точно буде потребувати технічного обслуговування.Новий принтер ми будемо купувати у нашому магазині, тож в одну годину друку принтера Creality K1C ми у ціну собівартості закладаємо 32 грн, а в одну годину друку принтера K1 Max – 45 грн.Ось таким чином ми й отримали формулу для розрахунку собівартості друку. З пояснень зрозуміло, що собівартість друку на принтері K1 Max завжди буде вищою, оскільки він споживає більше електроенергії і його вартість є вищою (а значить і коефіцієнт на зношування у формулі є вищим).На завершення я б хотів лише додати, що усім, хто коли-небудь займався 3D-друком, є цілком очевидним, що ці розрахунки досить умовні. Адже ми, як оператори друку, можемо багато різних параметрів самого друку регулювати й тим самим сприяти здешевленню чи навпаки здорожченню собівартості моделі. Так, друк однієї маленької деталі, що триває годину, зробить її досить дорогою, натомість друк десяти маленьких деталей разом протягом двох годин зробить собівартість однієї деталі значно нижчою. Ми можемо збільшувати якість друку моделі або ж дещо знижувати її, що буде відбиватися на собівартості. Також ми можемо збільшувати витрати пластику чи навпаки зменшувати і т.п.

Сонячна система

Вартість моделі для закупівлі в магазині - 5731 грн Собівартість друку на принтерах Creality: K1C - 568 грн, K1Max - 767 грнВага/час друку: 261 г; 9 год 51 хвМодель в бібліотеці EdPro

Орієнтовно, за скільки видрукуваних фігурок окупиться навчальному закладу 3D-принтер? Це дуже складне питання. Адже друкувати можна по-різному і моделі бувають дуже різні. Так, з одного кілограму пластику можна надрукувати дві-чотири великі моделі або ж 30–50 чи навіть ще більше маленьких. Маленькі моделі можна друкувати по одній за раз, а можна друкувати одразу 5–10 шт. І є ще ціла низка інших змінних параметрів. А від усього цього дуже сильно залежить собівартість друку окремої моделі. І лише знаючи собівартість друку кожної конкретної моделі, а ще вартість аналогічних моделей на ринку України, ми можемо розрахувати економічну вигоду від 3D-принтера.Але деякі обґрунтовані припущення я все-таки можу зробити. Думаю, що в середньому з одного кілограма пластику вартістю 1 тисяча грн можна надрукувати стільки навчальних моделей, скільки можна купити за 15–20 тисяч грн. І навіть якщо припустити, що додаткові витрати на ваші моделі з цього одного кілограма складуть ще 4 тисячі грн, ви все одно будете мати економію щонайменше на рівні 10 тисяч грн!

3D-модель, бібліотека 3D-моделей Едпро, Микола Пірогов, 3D-друк, Creality, cобівартість 3D-моделей

Миколо, ти розробив курс "Основи 3D-друку", проводиш навчання освітян та наповнюєш бібліотеку навчальних 3D-моделей, поділися досвідом, наскільки зацікавлені освітяни у впровадженні 3D-друку в школах?Протягом кількох місяців я спілкувався з багатьма вчителями, а також, в міру потреби, надавав підтримку учасникам, які навчалися та навчаються на нашому курсі “Основи 3D-друку”. Більшість вчителів високо вмотивовані, тож їм не треба було пояснювати — для чого потрібен 3D-принтер та 3D-друк у школі. Їх швидше цікавили можливості та різні способи застосування 3D-принтерів у навчальному процесі. Хоча, є на навчанні й ті, які прийшли дізнатися про 3D-принтер і для чого він взагалі потрібен у школі. Звісно, що у цьому випадку з обох боків потрібно докласти більше зусиль — від мене як тренера, так і від вчителів, які навчаються, по суті, з нуля.Особисто для мене абсолютно очевидними є усі численні переваги та можливості 3D-принтерів для навчального процесу, про що можна почитати у статтях на блозі EdPro. Також хочу відзначити, що для вчителів багатьох предметів, зокрема інформатики, мистецтва, природничників та істориків (це з тих, з ким я спілкувався), впровадження 3D-друку у школи є дуже бажаним та потрібним. Зазвичай мені говорили: “Ми уже готові щось друкувати для свого предмета і навчати цього дітей, головне отримати принтер у школу!”

Компанія EdPro пропонує освітні рішення з впровадження 3D-друку в школах на базі 3D-принтерів Creality. Про це йдеться у публікації "Освітні рішення з 3D-друку в Україні з Creality", також детальний опис кожного рішення можна знайти в онлайн-магазині EdPro.

Комплексне рішення для 3D-друку S

Illustration

Комплексне рішення для 3D-друку L

Illustration

Доступ до курсу "Основи 3D-друку" відкритий до середини січня 2025 року для усіх, хто хоче пройти навчання. Для користувачів освітніх рішень EdPro курс “Основи 3D-друку” завжди надається безоплатно. Публікації з відгуками учасників навчання: "Сучасні 3D-принтери дозволяють вчителю запустити процес 3D-друку легко", "Оцінка курсу “Основи 3D-друку” від сертифікованого учителя".