Керування лампою за допомогою геркона

У досліді ми знайомимось з новим приладом – герконом та складаємо просте електричне коло з ним, лампою розжарювання та джерелом живлення. У нашому досліді геркон замикає чи розмикає коло під впливом зовнішнього магнітного поля.

Обладнання та матеріали:

Компоненти Амперії:

Illustration

блок живлення

Illustration

лампа розжарювання

Illustration

геркон

Illustration

штабовий магніт

Illustration

з’єднувальні провідники

Досліджуємо:

 Геркон – простий електромеханічний комутаційний прилад, який замикає або розмикає електричне коло під впливом магнітного поля. Це відбувається, оскільки магнітне поле змушує рухатися контакти з магнітного матеріалу, розташовані всередині герметичної скляної колби геркону. Джерелом магнітного поля може бути як постійний магніт, так і електромагніт. Отож, геркони можна використовувати у простих колах, які мають певним чином реагувати на зміну зовнішнього магнітного поля.

Хід досліду:

1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.
2. Складаємо коло за схемою:

Illustration

3. Вмикаємо блок живлення. Встановлюємо на ньому постійний струм з вихідною напругою 5 В. Звертаємо увагу, що лампа розжарювання не світить. Це вказує на те, що контакти геркона розімкнуті.4. Піднесемо до геркона штабовий магніт одним з його полюсів, при цьому стежимо, щоб магніт був орієнтований паралельно поздовжній осі геркона. Коли магніт опиниться достатньо близько до геркона, його контакти замкнуться. Це, своєю чергою, замкне коло через геркон, у результаті лампа розжарювання почне яскраво світити. 5. Заберемо магніт. У певний момент, коли магніт опиниться на достатній відстані від геркона, відбудеться розмикання його контактів, у результаті лампа розжарювання згасне. 6. У повсякденному житті таку схему можна використати з метою інформування людей у приміщенні про те, чи вхідні двері відчинені чи зачинені. Для цього геркон необхідно розмістити на дверній коробці, а магніт – на поверхні самих дверей. У цьому випадку, якщо двері будуть зачинені – буде світити лампа розжарювання, оскільки магніт буде знаходиться поряд з герконом, а якщо вони будуть відчинені – лампа не буде випромінювати світло, адже магніт буде знаходитись на значній відстані від геркона.

Illustration

Висновок:

Під час виконання досліду ми познайомились з новим приладом – герконом та склали просте електричне коло з ним, лампою розжарювання та джерелом живлення. У нашому досліді геркон замикає чи розмикає коло під впливом зовнішнього магнітного поля. Ця проста схема має практичне використання, наприклад для інформування людей у приміщенні чи вхідні двері відчинені, чи зачинені.