Опір реостата

Під час виконання досліду ми вчимось визначати опір елемента електричного кола, а саме реостата, за допомогою омметра, а також шляхом розрахунків на основі значень сили струму у колі та напруги на контактах реостата.

Обладнання та матеріали:

Компоненти Амперії:

Illustration

блок живлення

Illustration

мультиметр(2 шт.)

Illustration

лампа розжарювання

Illustration

реостат

Illustration

з’єднувальні провідники

Для проведення демонстраційного досліду краще використовувати два мультиметри, але оскільки в набір Amperia входить лише один — другий тимчасово можна використати з іншого набору.

Досліджуємо:

 Сила струму у колі залежить від прикладеної до нього напруги та від опору цього кола; силу струму можна виявити за інтенсивністю світіння лампи розжарювання (візуальний спосіб), а також за допомогою амперметра; опір елемента електричного кола можна визначити за допомогою омметра, або із закону Ома:

Illustration

де U — напруга на контактах цього елемента та I — сила струму у колі.

Хід досліду:

1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.2. Складаємо електричне коло за схемою:

Illustration

3. Вмикаємо джерело живлення та встановлюємо на ньому постійний струм з вихідною напругою 5 В. Вмикаємо мультиметри.4. Переводимо повзунок реостата у положення найбільшого опору.5. Записуємо виміри мультиметрів — силу струму у колі та напругу на контактах реостата. Звертаємо увагу, що лампа не світить. Розриваємо коло на джерелі живлення та переводимо мультиметр, який ми використовували у якості вольтметра, у режим омметра, визначаємо опір реостата. Знову повертаємо мультиметр у режим роботи вольтметра.6. Переводимо повзунок реостата у середнє положення. Звертаємо увагу, що лампа все ще не світить. Повторюємо крок 5.7. Переводимо повзунок реостата у положення близьке до найменшого опору допоки спіраль лампа не зажевріє. Повторюємо крок 5.8. Нарешті переведемо повзунок реостата у положення найменшого опору. Звертаємо увагу, що лампа яскраво світить. Повторюємо крок 5.9. Тепер на основі отриманих вимірів сили струму у колі та напруги на контактах реостата розраховуємо його опір із закону Ома. Переконуємося, що значення опору, отримані шляхом вимірів за допомогою омметра, та шляхом розрахунків є рівними (у межах похибки вимірювальних приладів).

Illustration

Висновок:

Під час виконання досліду ми навчились визначати опір елемента електричного кола, а саме реостата, за допомогою омметра, а також шляхом розрахунків на основі значень сили струму у колі та напруги на контактах реостата.