Залежність сили струму в електричному колі від довжини й товщини провідників з канталу

У досліді ми переконуємось у тому, що величина струму в електричному колі залежить від діаметра та довжини провідника.

Обладнання та матеріали:

Компоненти Амперії:

Illustration

блок живлення

Illustration

мультиметр

Illustration

лампа розжарювання

Illustration

канталові провідники(діаметр 0,1, 0,2 та 0,3 мм)

Illustration

з’єднувальні провідники

Додаткове обладнання:

лінійка

Перевіряємо:

 Опір провідника залежить не лише від того, з якого матеріалу виготовлений провідник, але також від його довжини та діаметра; чим більшим є діаметр провідника, або чим меншою є його довжина, тим менший опір цей провідник буде створювати електричному струму, а отже тим вищий струм буде існувати в електричному колі при сталих вихідних параметрах джерела живлення.

Хід досліду:

1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.2. Відміряємо фрагменти усіх канталових провідників довжиною 15 см.3. З’єднуємо послідовно джерело живлення, лампу розжарювання, мультиметр у режимі амперметра та канталовий провідник діаметром 0,3 мм.4. Вмикаємо джерело живлення, встановлюємо на ньому постійний струм з вихідною напругою 5 В. Звертаємо увагу на виміри мультиметра, який показує силу струму у колі близько 0,6 А. Також звертаємо увагу, що лампа яскраво світить.5. Почергово вмикаємо у коло інші канталові провідники довжиною 15 см та діаметром 0,2 та 0,1 мм. Звертаємо увагу, що з цими провідниками сила струму у колі є нижчою — близько 0,5 А та 0,2 А. Також звертаємо увагу на лампу.6. Відміряємо фрагменти усіх провідників довжиною 30 см. Також почергово вмикаємо їх у коло та фіксуємо виміри мультиметра. Звертаємо увагу, що на цей раз сила струму у колі є суттєво нижчою.7. Порівнюємо отримані дані між собою. Звертаємо увагу, що провідники, які виготовлені з одного матеріалу і мають однакову довжину, але які відрізняються між собою своїми діаметрами, пропускають різний струм. Так, найвищий струм пропускає провідник з найбільшим діаметром. Якщо ж порівнювати між собою провідники, що мають однаковий діаметр, але різну довжину, то коротший провідник буде пропускати вищий струм.

Illustration

Висновок:

Під час виконання досліду ми переконались у тому, що величина струму в електричному колі залежить від діаметра та довжини провідника. Так, провідник, який має найвищий діаметр та найменшу довжину буде пропускати найвищий струм у порівнянні з провідником, що буде мати менший діаметр та більшу довжину.