Розмова з фіналістами Global Teacher Prize Ukraine 2024

Розповіді фіналістів Global Teacher Prize Ukraine 2024 про участь в Премії та важливе для кожного вчителя в Україні.

Розмова з трьома фіналістами Global Teacher Prize Ukraine 2024. Учитель фізкультури Олексій Качан розповів про необхідність єднання в освітянській спільноті на всеукраїнському рівні, учителька англійської мови Тетяна Ткач розповіла, що проживають учасники Премії та навіщо навчатися на Освітніх курсах EdPro, а вчитель фізики Ярослав Федько, окрім досліджень нашого обладнання з фізики, окреслив потреби вчителів. Плануємо інтерв’ю з кожним та цікаві дописи для наших читачів. Тож очікуйте на продовження серії інтерв'ю з освітянами.

блог Едпро, блог EdPro, Global Teacher Prize Ukraine 2024

Перша розмова з учителем фізкультури Жмеринського ліцею №3 Олексієм Качаном, який вразив нас своїми планами впровадити 3D-друк та результати 3D-друкування на фізкультурі. 

Олексію, як зараз навчання у Жмеринці відбувається?Я працюю вчителем фізичної культури у Жмеринському ліцеї №3 в початкових класах. Діти ходять до школи, проводимо уроки, використовуємо на заняттях з техніки проєктор, ноутбук, також є Playstation, датчики. Усе, що маємо, використовуємо на заняттях.
Читала і чула чимало відгуків про ваш проєкт "Цікава фізкультура". Чи ви знайшли для доповнення завдань матеріали у програмі Мозабук? Я, чесно кажучи, не був знайомий з цією програмою. Мені як вчителю фізкультури, відомо, що там більше матеріалу для природничих предметів, ніж рухових активностей. Тому з програми mozaBook я беру те, що мені потрібно, так найпростіше. Оскільки ви подарували на три роки підписку, то я використовуватиму. До речі, журнал ілюстрований, дуже гарно зроблено, якісно. Я почав читати, знайомитися з mozaBook. Якщо є можливість користуватися такою програмою, то ми взагалі круті вчителі.На своїх уроках буду використовувати 3D-сцени з розділу анатомії. Це нам підходить, тому що ми пропагуємо здоровий спосіб життя. А ще я визначив, що обов'язково для себе пройду курс з основ 3D-друку. Дуже давно хотів, але якось не складалося або це був платний курс, або мені не підходило саме навчання.Самотужки пробував вибирати 3D-принтери, щось читати. Важкувато з цим розібратися. Тому я залюбки пройду курс про Основи 3D-друку, а також планую писати проєкти, щоб у вас отримати та купити оцей 3D-принтер. Буду друкувати ігрові штуки фізкультурні. У нас є ігрові технології, настільні ігри, ребуси, головоломки, пазли. Давно думав, як додати 3D-друк до таких от знаєте, різних головоломок.Мені ще дуже подобається штука з віртуальної та доповненої реальності. Писав наукові статті на ці теми. Маємо шолом від Playstation 4 першого покоління, у нас наповненість PS4, звідти беремо віртуальні світи. Я використовую прості 3D-окуляри. Вони коштують 300 грн, телефон є у кожного учня, тому технологія, і це важливо, — доступна.Проєктор використовую не на кожному уроці, але то руханку ставимо, то якийсь там фрагмент переглянемо, то завдання на відповіді, наприклад, — обери найкращого футболіста. У мене був досвід навчання з інтерактивною панеллю, це було у місті Маріуполі, до війни. Були в класах гарні інтерактивні панелі, на коліщатах легко їх перевозили. На жаль, зараз цього більше немає.Заняття фізкультури в школі, говоритиму саме про початкові класи, діти дуже мотивовані відвідувати. До мене на уроки вони біжать. Учні ж постійно за партами, статичні пози, а фізкультура для них — порятунок. Початкові класи — там маленькі діти, яким дуже потрібний рух. Тому сподіваюся, що у Мозабук додадуть більше різних руханок.

блог Едпро, блог EdPro, Олексій Качан, фіналіст Global Teacher Prize Ukraine 2024

Ваші враження про премію, що вам найбільше сподобалося, адже великий шлях пройшли, щоб пройти у фінал?Відчув себе зіркою. Таким було визнання моєї діяльності та праці. Мій шлях дуже був непростий, я дуже багато зробив і мені подякували на рівні країни. Для мене ТОП 10 — це щира вдячність. Якби не було премії, я б вже давно демотивувався.Це така підтримка педагогів і згуртованість тих, які щось роблять, щось змінюють. Зараз і війна, і матеріальні, технічні умови, і фінанси, і дуже багато такої зневіри. Тому ця премія все ж таки дає надію, надихає. І це загалом гарно працює. Тому що педагоги дивляться, підтримують один одного, а хтось не опускає руки й далі працює в професії, як мінімум. Особисто я відчув, що знайшов родину, яку отримав, ставши фіналістом. Отримав відзнаку. Для мене це був найголовніший приз. І можливість доєднатися до спільноти однодумців.Хай ми всі викладаємо різні предмети, але важливо, що ми педагоги, які хочуть додати, покращити, показати всій Україні, що вчителі дійсно важливі. Щодня працюємо з дітьми, і робота повинна приносити нам задоволення, ну якщо не фінансово, то хоча б емоційно.Я обрав початкову школу й дуже тому радію, тому що діти там щирі, вони радіють, ще не навчилися обманювати, навпаки такі відкриті, безпосередні.Якось до нас приїхало телебачення і спочатку мене розпитували, а потім дітей покликали. Учні відповідали, говорили на камеру. Телебачення хоче гарну картинку, чітку відповідь. А потім діти втомилися, розвернулися і пішли до іграшок. Перші класи :) Оператор не міг за ними бігати.
Якою для вас була участь на церемонії нагородження на великій сцені?На премії у нас було багато камер. Це було просто неймовірно, дуже неочікуваний досвід. Зараз я то лекції відкриті проводжу, на курсах працюю теж з педагогами. Але це не порівняти. Реально дуже зірковий шлях, відчути зірковість телебачення. Не знаю, чи всі педагоги можуть прожити його, бо вибирають десятьох раз на рік.Замало людей дійсно потрапляють в цю історію, але ті, хто проживають — це історія, що надихає, звісно є й трошки розчарування, знаєте, всі ми на емоціях. Хтось перемагає, хтось ні. Наше завдання прожити все, що відчуваємо. Нам одразу сказали: "Неважливо, хто переможе, головне, що ви вже тут зараз". Тобто це і є комунікація на найвищому рівні. У звичайному житті в нас ніколи б не було такого. Думаю, що надалі це вплине на якісь мої нові проєкти, може співпрацю, може посприяє у комунікації, створенні команди. Важливо відчувати, що ти не один, я думаю, це буде теж дуже гарним таким плюсиком до нашої діяльності. 

блог Едпро, блог EdPro, Олексій Качан, фіналіст Global Teacher Prize Ukraine 2024

Коли ми руханку провели з подякою для ЗСУ на День вишиванки в травні, тоді об'єдналися понад 700 тисяч людей, ми зрозуміли, що дійсно людям потрібна оця єдність, що ми всі тримаємо освітній фронт, що ми всі молодці, що ми всі намагаємося й у нас виходить.

Олексій Качанфіналіст Global Teacher Prize Ukraine 2024

Чого зараз найбільше потребують вчителі, якщо ми говоримо загалом про українських освітян?Вчителі потребують визнання. Розумію, що ТОП 10 привітали, ТОП 50 привітали, але ж вчителів — тисячі. І вони іноді працюють за зовсім невелику зарплату. Наведу одразу приклад. Я проводив проєкт, був залучений до роботи з UNISEF трошки працювали, впроваджували за їхні кошти всілякі рухові вправи. Тоді проводили масові заходи для 200 000, один раз до 800 000 учасників було. Це діти, батьки й вчителі, викладачі, — всі разом. Велика кількість людей насправді, яких вдалося зібрати під час однієї події. Ще коли відбувалася ця реєстрація, ми одразу зрозуміли, що потрібно диплом, відзнаку, подяку, почесну грамоту всім, хто бере участь.
Єднання та визнання необхідні. Зараз ми не зовсім єднаємося в цьому освітньому процесі, на жаль. Кожна організація щось робить, та якісь певні показники досягаються. А таке загальне на рівні всієї країни також дуже потрібне. Коли ми руханку провели з подякою для ЗСУ на День вишиванки в травні, тоді об'єдналися понад 700 тисяч людей, ми зрозуміли, що дійсно людям потрібна оця єдність, що ми всі тримаємо освітній фронт, що ми всі молодці, що ми всі намагаємося й у нас виходить. Не знаю, як буде далі, чи зможемо проводити такі масштабні заходи, бо це дуже багато часу потрібно на саму організацію, але це був гарний досвід.

Учителька англійської мови Кагарлицького ліцею №3 Тетяна Ткач поділилася своїми враженнями та баченням найважливіших потреб освітян та розповіла, як колеги з її колективу зустрічали після Церемонії нагородження в Києві.

Тетяна Ткач, фіналіст Global Teacher Prize Ukraine 2024, блог Едпро, блог EdPro

Вчителі, як і інші працівники соціальної сфери, потребують визнання їхньої праці та важливості їхнього внеску в майбутнє країни. Підтримка від суспільства, подяка за їхню роботу під час війни можуть значно покращити мотивацію.

Тетяна Ткачфіналістка Global Teacher Prize Ukraine 2024

З огляду на ваш досвід, чим найбільш корисною є Премія Global Teacher Prize Ukraine для освітян? Що сподобалося саме вам? Премія Global Teacher Prize Ukraine — це справді премія, а не конкурс. Про це нам весь час нагадували члени журі премії. І це справді так! Ця премія — справжній Оскар для освітян і бути серед фіналістів премії, це справді честь. Уже минуло понад тиждень з дня церемонії нагородження переможця премії, а емоції не відпускають. Скільки всього в мене з'явилося після 5 жовтня! 
По-перше, відчуття, що вчителі справді важливі! Це відчувалося на всіх етапах відбору фіналістів премії. Доброзичлива атмосфера, готовність допомогти кожному і кожній 24/7 від команди премії, цікаві й креативні активності, які розтоплюють лід під час перших знайомств, а іноді стають справжнім викликом, але водночас і цінним досвідом; екскурсії; small talks під час вечері в ресторані; сніданки з міністром освіти, де тебе уважно слухають, реагують на запити потреб шкіл та й освіти взагалі; вечірні, часто переходячи в нічні, настільні ігри, сміх, сльози радості та безтурботність хоч на деякий час.
По-друге, і це найголовніше, це — Люди, які мають спільні з тобою цінності, які поділяють твою думку на багато спірних речень, які думають майже як ти, роблять спільну з тобою справу, які чують тебе й готові підтримати. Це — "Сім'я фіналістів", так ми назвалися, найкраща та найдружніша ТОП 10 GTPU 2024. Як казала Ольга Ензельт, тепер в багатьох куточках нашої країни є місця, де на тебе чекають. І це справді круто!

Що зараз є необхідним українським вчителям найбільше, на ваш погляд? Український вчитель зараз стикається з багатьма викликами, які обумовлені війною, переходом на дистанційне або змішане навчання, психологічним тиском і необхідністю адаптувати навчальний процес до нових реалій. Тому українські вчителі мають потребу перш за все у психологічній підтримці, адже працюють в умовах стресу. Наступна проблема — фінансова стабільність. Через економічні труднощі в країні та складні умови роботи в багатьох вчителів виникають проблеми з оплатою праці.Вчителі, як і інші працівники соціальної сфери, потребують визнання їхньої праці та важливості їхнього внеску в майбутнє країни. Підтримка від суспільства, подяка за їхню роботу під час війни можуть значно покращити мотивацію. Так, як зустрічали мене в моєму колективі Комунального закладу Кагарлицької міської ради "Кагарлицький ліцей №3" у перший день після завершення церемонії нагородження, я буду пам'ятати все своє життя. Адже в мене був червоний хідник, пісня "You're simply the best", під яку я дефілювала і весь колектив мене зустрів оплесками. Це дійсно цінно! 

Global Teacher Prize Ukraine 2024, Мозабук, Мозавеб, Мозавеб, блог Едпро, блог EdPro

Ваші враження від навчальної програми Мозабук та як використовуєте (плануєте використовувати) на уроках?Щодо навчальної програми Мозабук, то дякуючи пані Наталії Табачин та пану Дмитру Гальку ми активували код доступу. Виявляється, не все так просто, щоб користуватися програмою впевнено та з користю, записалася на Освітні курси EdPro. Бачу чудові матеріали з різних предметів, які можна використати на уроках CLIL та STEAM. Тому дякую за чудовий подарунок! Будемо освоювати!

Учитель фізики з Дніпра Ярослав Федько, який підкорив цьогоріч фінал Global Teacher Prize Ukraine, уже почав використовувати нове обладнання та розповів про особливості роботи вчителів.

Пане Ярославе, на Global Teacher Prize Ukraine ви отримали набір EdPro Amperia. Які у вас враження?Обладнання — супер, нам такого не вистачало. З учнями вже подивилися, позитивні враження у дітей та в мене. "Так це Лего!" — перші відгуки учнів. Набір показував у дев'ятих та десятих класах. Почув: "А чому у нас у восьмому класі цього не було?" 
Набір Amperia якнайкраще підходить для виконання робіт самими учнями. Це можуть бути як лабораторні роботи, так і виконання навчально-дослідницьких проєктів. Але є і можливість для роботи класом з одним набором — можна використовувати документ камеру, тоді буде можливість демонструвати досліди через інтерактивну дошку/панель на весь клас. З урахуванням змішаного навчання в моєму закладі освіти: тиждень уроки онлайн, наступного тижня — офлайн. Amperia ідеальний вибір для оснащення кабінету фізики. Зараз розмірковую, чи докупити, чи скомпонувати з іншими наборами, які в нас є. 
Тепер конкретика. Восьмий клас — однозначно так, є можливість виконання всіх лабораторних (навіть додаткових), є база для виконання проєктів. Дев'ятий клас якраз пройшов магнітні явище, їм цей набір дуже знадобився б у вересні. З одинадцятим класом ще не тестував. Враховуючи можливість роботи зі змінним струмом та наявність конденсаторів, котушок індуктивності та реального джерела живлення, вважаю, що також підійде. Як мінімум, закриває усі питання з лабораторними роботами з електродинаміки.
Єдине, чого не побачили — кільця Ленца. Це дуже ефектна демонстрація індукційного струму, який показує дітям, що вся “магія” у світі — це насправді фізика.
Загалом, дуже вдячний EdPro за чудовий набір Amperia, він реально дуже корисний і необхідний у кожній школі, в кожному кабінеті фізики.

Global Teacher Prize Ukraine 2024, блог Едпро, блог EdPro, EdPro Amperia, фізика, навчання дітей

Моя мета – навчити учнів критично мислити, розуміти закони природи й застосовувати ці знання на практиці у повсякденному житті. Моя ціль на найближчий час — фізика без обмежень. Адже війна залишає шрами не тільки на землі.

Ярослав Федькофіналіст Global Teacher Prize Ukraine 2024

А як щодо програми mozaBook?З програмою mozaBook я й раніше працював, тому питань в мене ніяких немає. Єдине, що на інтерактивній дошці працювати — це не те що на інтерактивній панелі. Дошка підвисає, а проєктор не такий яскравий, немає ефекту інноваційності. Діти не так жваво реагують.Зазвичай я завантажую собі 3D-моделі в презентацію. Або беру звідти симуляції, якщо не знаходжу їх у жодному іншому браузерному джерелі, яке дитина точно відкриє. Також відео з платформи mozaBook дуже доповнюють уроки. Загалом, в нашій школі користуються у кабінетах природничих дисциплін, які було оновлено за проєктами STEM-освіти.
З огляду на ваш досвід, чим найбільш корисною є Премія Global Teacher Prize Ukraine для освітян? Що сподобалося саме вам? Для мене Премія стала певною сходинкою, яка розділила мій вчительський шлях і моє життя. Вона встановила нову точку відліку, дала мені можливість переглянути мої здобутки та досягнення, відкрила шлях вперед — до нових горизонтів.
Я побачив зовсім інший підхід до викладання, до педагогіки від дев'яти крутих вчителів України. Був вражений незвичайним поєднанням фізики та фізкультури. Це справді було круто. І зразу з’явились ідеї на майбутні кооперації. Наново відкрив для себе, здавалось знайомий світ ШІ — зовсім інші підходи й засоби, способи використання. Ще раз впевнився, що метод проєктів — це найкрутіший інструмент в освітньому процесі.
Отже, найбільше сподобався обмін досвідом з колегами. По-друге, велика подяка Освіторії за роботу з менторами. Психологічні вправи від пані Світлани Ройз — це знахідка. До речі, на уроках в класі після тривог ми розпочинаємо якраз із психологічного розвантаження. Це реально круті та дієві практики. Також плюс — дружня і відкрита атмосфера, багато спілкування й активностей. Єдине, я б з радістю подивився уроки не тільки переможців, а й всіх інших учасників Премії. Впевнений, що там могли б бути якісь цікаві, зовсім інші підходи до навчання.

На кілька днів ми повністю відключились від повсякденності та занурились у цей захід. Це був справжній психологічний перезапуск, який дозволив нам відновити сили перед поверненням до шкільних буднів. Спілкування з колегами та майстерками стало справжньою віддушиною і зарядило нас енергією.

фіналісти Global Teacher Prize Ukraine 2024, блог Едпро, блог EdPro

Як ви вважаєте, що найбільше турбує загалом українського вчителя, на що варто звертати увагу?Є дві відповіді: правильна і правдива. Правильна — уваги та поваги до своєї професії, місії. Від батьків дітей, від громади. Адже нам довіряють найголовніше — дітей та їх майбутнє. Саме від вчителя залежить, ким буде дитина, яким громадянином вона стане.
Правдива відповідь — вчитель повинен бути весь у своїй справі, жити своєю справою. Вислів “Якщо ти не живеш своєю професією, ти не виконуєш її на 100%” — це саме про вчителя. І ось тут ми заходимо на поле ресурсів: матеріальних і ментальних. Матеріальних не так багато — це не дуже конкурентна заробітна плата та матеріальна база закладів освіти. Вирішення хоча б одного з цих питань знімає зразу низку питань в освітньому процесі. 
Ментальний дефіцит — наслідок тривалої війни та постійного порушення освітнього процесу. Дуже важко постійно наздоганяти програму і придумувати щось нове, інноваційне під час постійних тривожних новин і повідомлень.
Окремо слід зазначити дві речі: сприйняття дітьми школи та поєднання посад вчителя предметника і класного керівника. Останнє суттєво впливає на освітній процес. Це фактично ще одна паралельна робота, яка дуже часто заважає основній. Перше, це про престижність освіти в цілому, та розуміння її необхідності в повсякденному житті. На щастя, саме сприйняття учнями освіти, як важливої компоненти успішної людини — це цілком можливе та реальне завдання для кожного вчителя.
І на останок. Те що найбільше займає часу і ментального спокою — це паперова робота: журнали, довідки, характеристики, заяви. Сподіваюся, такі проєкти як: “школа в смартфон”і, “платформа «Єдина Школа»” таки будуть запущені в повному обсязі. Це від разу знизить завантаження вчителів, і вивільнить час на реальну роботу з учнями та батьками (для класного керівника).
Що вас мотивує працювати вчителем?Фізика — це не лише про формули, а про розуміння світу навколо нас. Я хочу, щоб учні бачили, як фізичні закони впливають на їх життя і як за допомогою цих знань можна розв'язувати реальні проблеми. Моя мета – навчити учнів критично мислити, розуміти закони природи й застосовувати ці знання на практиці у повсякденному житті. Моя ціль на найближчий час — фізика без обмежень. Адже війна залишає шрами не тільки на землі.Для мене бути вчителем, це мати можливість впливати на життя моїх учнів: вчити їх бути відповідальними, наполегливими та готовими до життя у цьому стрімко змінному світі. І моя мрія та мотивація, щоб мій предмет став для них одним з важливих інструментів розуміння, і можливо зміни світу на краще.

Про враження нашої команди від цьогорічної церемонії нагородження фіналістів Премії читайте у статті "Компанія EdPro привітала фіналістів та переможців Global Teacher Prize Ukraine 2024".