Вимірювання ЕРС і внутрішнього опору джерела живлення

У досліді визначаємо електрорушійну силу джерела живлення, а також встановлюємо його внутрішній опір.

Обладнання та матеріали:

Компоненти Амперії:

Illustration

джерело струму

Illustration

резисторна 100 Ом

Illustration

"неідеальне джерело"

Illustration

мультиметри(2 шт.)

Illustration

з’єднувальні провідники

Для проведення демонстраційного досліду краще використовувати два мультиметри, але оскільки в набір Amperia входить лише один — другий тимчасово можна використати з іншого набору.

Переконуємося, що:

 електрорушійна сила джерела живлення кількісно дорівнює напрузі на контактах джерела без навантаження; джерело живлення має свій внутрішній опір, який можна знайти з формули:

Illustration

де E — ЕРС цього джерела, U — напруга та I — сила струму у колі з опором.

Хід досліду:

1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.2. Приєднаємо провідниками клеми джерела живлення до першої групи контактів блока “неідеальне джерело”, а до другої групи контактів цього блока приєднаємо мультиметр у режимі вимірювання напруги.3. Увімкнемо блок живлення, встановимо на ньому постійний струм з вихідною напругою 5 В. Увімкнемо мультиметр. Показник мультиметра кількісно буде дорівнювати ЕРС блока живлення.4. Складаємо електричне коло за схемою (якщо дослід проводиться лише з одним мультиметром, тоді у якості вольтметра можна використати блок живлення):

Illustration

5. Увімкнемо джерело живлення, встановимо на ньому постійний струм з вихідною напругою 5 В. Увімкнемо мультиметри та зафіксуємо значення сили струму та напруги у колі з навантаженням. З отриманих даних можна визначити внутрішній опір нашого блока живлення.

Illustration

Висновок:

Під час виконання досліду ми визначили електрорушійну силу джерела живлення, а також встановили його внутрішній опір.