Постійні магніти, магнітні матеріали та магнітна стрілка

У досліді переконуємось в тому, що постійні магніти завжди мають два полюси, на яких їхні магнітні властивості виражені найсильніше, а також в тому, що два однойменні полюси відштовхуються, а два різнойменні притягуються. Що стосується магнітних матеріалів, таких як залізо чи сталь, то предмети виготовлені з них реагують на магніти — притягуючись до останніх, а предмети виготовлені з немагнітних матеріалів, таких як дерево — на магніти ніяк не реагують.

Обладнання та матеріали:

Компоненти Амперії:

Illustration

магніт штабовий

Illustration

магніт підковоподібний

Illustration

магніт круглий

Illustration

магнітна стрілка (компас)

Додаткове обладнання:

 штатив скріпки залізний цвях або стрижень сірники або дерев’яні палички нитка

Перевіряємо:

 постійні магніти мають два полюси, на яких їхні магнітні властивості виражені найсильніше; два однойменні полюси різних магнітів відштовхуються, а різнойменні — притягуються; предмети виготовлені з магнітних матеріалів (наприклад заліза чи сталі) взаємодіють з магнітами притягуючись до їхніх полюсів, вони також здатні намагнічуватись, перетворюючись при цьому на тимчасові магніти; предмети виготовлені з немагнітних матеріалів (наприклад дерева) ніяк не реагують на постійні магніти поблизу.

Хід досліду:

1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.2. Підносимо один полюс штабового магніту до скріпок. Переконуємося, що скріпки активно реагують на магніт та примагнічуються до нього, тобто сталь належить до групи магнітних матеріалів.3. Підносимо один полюс магніту до сірників або дерев’яних паличок. Переконуємося, що дерев’яні палички ніяк не реагують на магніт, тобто дерево належить до групи немагнітних матеріалів.4. Підносимо до скріпок залізний не намагнічений предмет, наприклад цвях, та переконуємося, що він не взаємодіє зі скріпками.5. Розміщуємо на столі магнітну стрілку подалі від усіх магнітів та потужних електричних приладів, переконуємося, що його стрілка вказує у сторону північного полюса Землі. Тепер підносимо до нього штабовий магніт спершу одним полюсом, потім іншим. Переконуємося, що стрілка компаса до одного полюсу притягується і вказує прямо на нього, а від другого — відштовхується і вказує у протилежну сторону.6. Повторюємо попередній крок з постійними магнітами іншої форми та переконуємося, що всі вони мають два різнойменні полюси.7. Підносимо до компаса не намагнічений залізний цвях або стрижень, переконуємося, що стрілка компаса на нього не реагує чи майже не реагує (адже навіть не намагнічений залізний предмет здатний впливати на фонове магнітне поле).8. Проводимо кілька разів залізний предмет (цвях) вздовж постійного магніту завжди в одному напрямку — від північного до південного полюса, або навпаки, при цьому зберігаючи орієнтацію самого предмета. Тепер підносимо цей намагнічений предмет одним з полюсів до компаса та переконуємося, що магнітна стрілка буде реагувати на нього як на слабкий магніт. Якщо тепер піднести намагнічений предмет до скріпок — вони також будуть до нього примагнічуватись.9. Підвішуємо штабовий магніт на штативі таким чином, щоб його полюси дивились у різні сторони. Тепер до північного полюса підвішеного магніту підносимо північний полюс другого магніту. Переконуємося, що магніти відштовхуються. Повторимо дослід з південними полюсами.10. Тепер до північного полюса підвішеного магніту підносимо південний полюс другого магніту. Переконуємося, що магніти притягуються. Повторимо дослід з іншою парою полюсів.

Illustration

Висновок:

Під час виконання досліду ми переконались, що постійні магніти завжди мають два полюси, на яких їхні магнітні властивості виражені найсильніше. Також ми переконались, що два однойменні полюси відштовхуються, а два різнойменні притягуються. Що стосується магнітних матеріалів, таких як залізо чи сталь, то предмети виготовлені з них реагують на магніти — притягуючись до останніх, а предмети виготовлені з немагнітних матеріалів, таких як дерево, — на магніти ніяк не реагують.