Простий підсилювач струму

У досліді складаємо простий підсилювач струму та переконуємось у тому, що він працює і дійсно значно підсилює вхідний сигнал.

Обладнання та матеріали:

Компоненти Амперії:

Power supply unit

джерела струму(2 шт.)

Multimeter

мультиметри(2 шт.)

NPN transistor

транзистор NPN-типу

Speaker

динамік

Fixed-value resistor

резистор(на 100 Ом)

Для проведення демонстраційного досліду краще використовувати два блоки живлення та два мультиметри, але оскільки в набір Amperia ці елементи входять лише в одному екземплярі — додаткові елементи можна використати з інших наборів.

Electrolytic capacitor

конденсатори(на 10 мкФ) (3 шт.)

wires

з’єднувальні провідники

Додаткове обладнання:

резистор на 510 Омрезистор на 13 кОмрезистор на 20 кОм

Переконуємося, що:

 транзистори є основними елементами сучасної електроніки, їх, зазвичай, застосовують в підсилювачах і логічних електронних схемах; особливість транзисторів полягає у тому, що вони дозволяють малими вхідними напругою чи струмом керувати суттєво більшими вихідними напругою та струмом; сигнал, який у підсилювачі подається на базу біполярного транзистора і який може бути дуже малим, модифікує струм живлення, що протікає у колі колектор-емітер і який є значно більшим, тоді на виході ми отримуємо суттєво підсилений вхідний сигнал.

Хід досліду:

1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.
2. Складаємо електричне коло за схемою:

circuit

3. Вмикаємо перший блок живлення та переводимо його у режим змінного струму з частотою 500 Гц. Цей блок живлення ми будемо використовувати у якості генератора сигналу. Далі вмикаємо другий блок живлення, який ми будемо використовувати у якості живлення нашого підсилювача, його залишаємо у режимі постійного струму і встановлюємо на ньому вихідну напругу 5 В. Також вмикаємо мультиметри й переводимо їх у режим вимірювання змінного струму. Звертаємо увагу, що динамік не випромінює звуки.4. Поступово збільшуємо напругу на генераторі сигналу до 1 В і звертаємо увагу на гучність звуку, який випромінює динамік. Також звертаємо увагу, що підсилений струм має силу лише у кілька десятків міліампер, у той час, як вихідний сигнал першим амперметром навіть не фіксується, тобто сила струму на ньому є значно меншою за 1 міліампер.5. Для перевірки гучності вихідного, не підсиленого, сигналу перенесемо і приєднаємо один з провідників динаміка з другого мультиметра на другий контакт резистора на 510 Ом:

circuit

Якщо уважно прислухатись, ми зможемо почути дуже слабкий вихідний сигнал, який чудово чутно після підсилення.

Висновок:

Під час виконання досліду ми склали простий підсилювач струму та переконались у тому, що він працює і дійсно значно підсилює вхідний сигнал.