Речовини-електроліти та речовини-неелектроліти

З’ясовуємо, що існують речовини-електроліти, які проводять струм у водному розчині, та речовини-неелектроліти, які його не проводять. Серед досліджених речовин чиста вода є неелектролітом, як і цукор, а харчова сода та мідний купорос є електролітами, причому мідний купорос є значно сильнішим електролітом, ніж сода.

Обладнання та матеріали:

Компоненти Амперії:

Illustration

джерело струму

Illustration

вимикач

Illustration

лампа розжарювання

Illustration

з’єднувальні провідники

Illustration

електрохімічна комірка

Illustration

мідні електроди(2 шт.)

Додаткове обладнання:

чиста вода цукор (30 г) харчова сода (30 г) мідний купорос (30 г)

Переконуємося, що:

 речовини-неелектроліти у розчині не проводять електричний струм; речовини-електроліти у розчині проводять електричний струм; залежно від електропровідності розчинів електролітів їх поділяють на сильні та слабкі.

Хід досліду:

1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.
2. У електрохімічну комірку наливаємо чисту воду. Складаємо електричне коло за схемою:

Illustration

3. Розмикаємо вимикачем коло, вмикаємо джерело живлення, встановлюємо на ньому постійний струм з вихідною напругою 5 В. Замикаємо коло. Звертаємо увагу, що у колі немає струму, оскільки лампа розжарювання не світиться. Це вказує на те, що чиста вода є неелектролітом.4. Розмикаємо коло, розчиняємо у воді в електрохімічній комірці цукор. Поміщаємо у розчин електроди та знову замикаємо коло. Переконуємося, що лампа розжарювання знову не світиться. Це вказує на те, що у колі немає струму, а отже цукор також є неелектролітом.5. Розмикаємо коло, розчиняємо у чистій воді в електрохімічній комірці соду. Знову поміщаємо у розчин електроди та вимикачем замикаємо коло. Переконуємося, що на цей раз лампа розжарювання світиться, але інтенсивність її світіння є низькою. Отже, сода є електролітом, але досить слабким.6. Знову розмикаємо коло та у чистій воді в електрохімічній комірці розчиняємо мідний купорос. Поміщаємо у розчин електроди та замикаємо коло. Переконуємося, що на цей раз лампа розжарювання яскраво світиться, а це вказує на те, що купрум сульфат є сильним електролітом.

Висновок:

Під час виконання досліду ми з’ясували, що існують речовини-електроліти, які проводять струм у водному розчині, та речовини-неелектроліти, які його не проводять. Серед досліджених речовин чиста вода є неелектролітом, як і цукор, а харчова сода та мідний купорос є електролітами, причому мідний купорос є значно сильнішим електролітом, ніж сода.