Проста світлочутлива схема

Складаємо простий прилад, що реагує на зміну рівня освітлення фоторезистора вмиканням чи вимиканням світлодіода. Таку схему можна застосовувати, наприклад, для інформування людей в ізольованому приміщенні про те, чи на вулиці день чи ніч.

Обладнання та матеріали:

Компоненти Амперії:

Power supply unit

джерело струму

NPN transistor

транзистор NPN-типу

Light emitting diode

світлодіод

Photoresistor

фоторезистор

wires

з’єднувальні провідники

Додаткове обладнання:

резистор на 2,2 кОм (якщо дослід не проходить так, як описано — варто поекспериментувати із номіналом цього резистора)

Переконуємося, що:

 транзистори є основними елементами сучасної електроніки, їх, зазвичай, застосовують в підсилювачах і логічних електронних схемах, а також в інших схемах, у яких потрібно малими вхідними напругою чи струмом керувати суттєво більшими вихідними напругою та струмом; фоторезистор — фотоелектричний напівпровідниковий приймач світлового випромінювання, який працює завдяки ефекту фотопровідності — явищі зменшення опору напівпровідника у разі збудження носіїв заряду світлом; поєднання фоторезистора та транзистора в одній схемі дозволяє скласти простий прилад, який реагує на зміну освітлення у приміщенні.

Хід досліду:

1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.2. Складаємо електричне коло за схемою:

circuit

3. Вмикаємо блок живлення та встановлюємо на ньому постійний струм з вихідною напругою 4 В. Якщо у приміщенні достатньо світло ми одразу будемо спостерігати, що світлодіод яскраво засвітиться. Якщо тепер накрити фоторезистор, наприклад рукою, зменшивши його рівень освітлення, його опір збільшиться і коло буде розірвано — світлодіод згасне. Якщо тепер забрати руку з фоторезистора — світлодіод знову засвітиться.

Висновок:

Під час виконання досліду ми склали простий прилад, що реагує на зміну рівня освітлення фоторезистора вмиканням чи вимиканням світлодіода. Таку схему можна застосовувати, наприклад, для інформування людей в ізольованому приміщенні про те, чи на вулиці день чи ніч.