Проста демонстрація впливу на силу струму у колі напруги та опору

У досліді переконуємось, що сила струму у колі залежить від прикладеної напруги та опору цього кола, який, своєю чергою, залежить від опору елементів кола та характеру їхнього підключення.

Обладнання та матеріали:

Компоненти Амперії:

Illustration

джерело струму

Illustration

вимикач

Illustration

лампа розжарювання

Illustration

резисторна 10 Ом

Illustration

з’єднувальні провідники

Перевіряємо:

 силу струму у колі візуально можна виявити за інтенсивністю світіння лампи розжарювання; сила струму у колі залежить від опору цього кола та прикладеної до нього напруги; опір електричного кола залежить від опору елементів цього кола та характеру їхнього підключення (крім випадків рівнозначного підключення елементів).

Хід досліду:

1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.
2. Складаємо просте електричне коло за схемою:

Illustration

3. Розмикаємо вимикачем коло, вмикаємо джерело живлення, встановлюємо на ньому постійний струм з вихідною напругою 1 В. Звертаємо увагу, що у колі немає струму, оскільки лампа розжарювання не світиться.4. Замикаємо вимикач. Переконуємося, що тепер у колі є слабкий електричний струм, оскільки лампа світиться дуже слабко. Числові виміри сили струму у колі можна побачити на джерелі живлення.5. Поступово збільшуємо на джерелі живлення вихідну напругу до 5 В. Звертаємо увагу, що сила струму у колі також поступово зростає як і інтенсивність світіння лампи.6. Розмикаємо коло і збільшуємо кількість провідників між вимикачем і лампою розжарювання до 4—5, знову замикаємо коло та переконуємося, що сила струму у колі майже не змінилась, як і інтенсивність світіння лампи, оскільки опір кількох провідників є занадто незначним, щоб суттєво вплинути на силу струму.7. Розмикаємо коло та модифікуємо його за схемою:

Illustration

8. Знову замикаємо коло. Переконуємося, що на цей раз опір кола суттєво збільшився, у результаті цього сила струму, як і інтенсивність світіння лампи, зменшились.9. Знову розмикаємо коло та модифікуємо його за схемою:

Illustration

10. Замикаємо коло, звертаємо увагу, що сила струму у колі суттєво зросла, а інтенсивність світіння лампи повернулась до початкового рівня.11. Знову розмикаємо коло та змінюємо характер підключень елементів:

Illustration

12. Замикаємо коло та переконуємося, що це ніяк не вплинуло на результат досліду.13. Нарешті знову розмикаємо коло та змінюємо характер підключень елементів:

Illustration

14. Замикаємо коло та переконуємося, що це також ніяк не вплинуло на результат досліду.

Висновок:

Під час виконання досліду ми переконались, що сила струму у колі залежить від прикладеної напруги та опору цього кола, який, своєю чергою, залежить від опору елементів кола та характеру їхнього підключення.