Дякуємо за підписку!
Ми надішлемо вам оновлення сайту листом
Знайомимось з принципами роботи та використання потенціометра — змінного резистора із трьома виводами, один із яких рухомий та використовується як дільник напруги.
Обладнання та матеріали:
Компоненти Амперії:
джерело струму
лампа розжарювання
потенціометр(реостат)
мультиметри(2 шт.)
Переконуємося, що:
● потенціометр — змінний резистор із трьома виводами, один із яких рухомий і використовується як дільник напруги. Електричний струм проходить між кінцевими контактами, а потрібна споживачеві напруга знімається з повзунка, положення якого можна механічно змінювати.
Хід досліду:
1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.2. Складаємо електричне коло за схемою:
3. Встановлюємо повзунок потенціометра у середнє положення, вмикаємо джерело живлення, встановлюємо на ньому постійний струм з вихідною напругою 5 В. Вмикаємо мультиметри.4. Звертаємо увагу, що у цьому положенні повзунка потенціометра у колі є незначний струм з напругою на лампі розжарювання близько 0,5 В. Цього струму є недостатньо для того, щоб лампа почала світити.5. Тепер переведемо повзунок потенціометра у крайнє положення найбільшого опору. Звертаємо увагу, що сила струму, як і напруга на контактах лампи ще зменшились і лампа, як і раніше, не світиться.6. Нарешті переведемо повзунок потенціометра у крайнє положення найменшого опору. Звертаємо увагу, як поступово у колі збільшується струм і у крайньому положенні повзунка сила струму у колі досягає майже половини ампера, а напруга на контактах лампи розжарювання сягає понад 4 В. Цього струму і напруги є цілком достатньо для того, щоб лампа почала яскраво світити.
Висновок:
Під час виконання досліду ми познайомились з принципами роботи та використання потенціометра — змінного резистора із трьома виводами, один із яких рухомий і використовується як дільник напруги.