Просте електричне коло з амперметром та вольтметром

У досліді вчимося приєднувати у коло амперметр, для визначення сили струму, та вольтметр, для визначення різниці потенціалів на контактах елемента кола. Переконуємось, що сила струму та напруга у колі залежать від вихідних параметрів джерела живлення, кількості та параметрів споживачів електроенергії, а також характеру їхнього підключення.

Обладнання та матеріали:

Компоненти Амперії:

Illustration

джерело струму

Illustration

лампи розжарювання(2 шт.)

Illustration

вимикач

Illustration

мультиметри(2 шт.)

Illustration

з’єднувальні провідники

Для проведення демонстраційного досліду краще використовувати два мультиметри, але оскільки в набір Amperia входить лише один — другий тимчасово можна використати з іншого набору.

Переконуємося, що:

 для визначення сили струму в електричному колі, у нього послідовно вмикають амперметр; для визначення різниці потенціалів на кінцях елемента електричного кола, паралельно до нього вмикають вольтметр; сила струму та напруга у колі залежать від вихідних параметрів джерела живлення, кількості та параметрів споживачів електроенергії, а також характеру їхнього підключення.

Хід досліду:

1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.2. Складаємо електричне коло за схемою (якщо дослід проводиться лише з одним мультиметром — тоді спершу складаємо коло використовуючи мультиметр у якості амперметра, а потім модифікуємо коло використовуючи той самий мультиметр у якості вольтметра. Або у якості вольтметра можна використати блок живлення):

Illustration

3. Розмикаємо вимикачем коло, вмикаємо джерело живлення, встановлюємо на ньому постійний струм з вихідною напругою 3 В. Вмикаємо мультиметри.4. Замикаємо вимикач, тепер у колі є струм, про що свідчить світіння лампи розжарювання. Фіксуємо значення амперметра, який показує силу струму у колі, а також значення вольтметра, який показує різницю потенціалів на контактах лампи розжарювання.5. Збільшуємо вихідну напругу на джерелі живлення до 5 В. Переконуємося, що значення на амперметрі та вольтметрі також збільшились, що вказує на зростання сили струму у колі, а також різниці потенціалів на контактах лампи.6. Розмикаємо вимикач та приєднуємо у коло дві лампи розжарювання послідовно за схемою:

Illustration

7. Замикаємо вимикач та фіксуємо як змінились покази амперметра та вольтметра у порівнянні з попереднім дослідом у зв’язку зі збільшенням кількості споживачів електроенергії.8. Розмикаємо вимикач та з’єднуємо дві лампи розжарювання паралельно за схемою:

Illustration

9. Замикаємо вимикач та фіксуємо як змінились покази амперметра та вольтметра у порівнянні з попереднім дослідом. Переконуємося, що зі зміною характеру підключення елементів кола покази амперметра та вольтметра також змінюються.

Висновок:

Під час виконання досліду ми навчились приєднувати у коло амперметр, для визначення сили струму, та вольтметр, для визначення різниці потенціалів на контактах елемента кола. Також ми переконались, що сила струму та напруга у колі залежать від вихідних параметрів джерела живлення, кількості та параметрів споживачів електроенергії, а також характеру їхнього підключення.