Дослід Ерстеда з магнітною стрілкою

Переконуємось, що навколо провідника, у якому є струм, формується магнітне поле, напрям якого залежить від напряму струму у провіднику. Пересвідчуємось, що навколо котушки магнітне поле є суттєво сильнішим, ніж поле навколо прямого провідника.

Обладнання та матеріали:

Компоненти Амперії:

Power supply unit

джерело струму

Dip-needle

магнітна стрілка(компас)

Slide rheostat

потенціометр(реостат)

Wire frame

котушка(дротяна рамка)

wires

з’єднувальні провідники

Перевіряємо:

 навколо будь-якого провідника, у якому є електричний струм, формується магнітне поле. Його можна виявити за допомогою магнітної стрілки.

Хід досліду:

1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.2. Приєднуємо потенціометр до джерела живлення. Встановлюємо його повзунок у положення найменшого опору.3. Розміщуємо на столі компас. Переконуємося, що поряд немає постійних магнітів або увімкнених електричних приладів. Звертаємо увагу, що стрілка вказує на північний полюс Землі. Розміщуємо провідники паралельно один до одного і до стрілки компаса. Відстань між провідниками повинна бути максимальною. Розміщуємо компас над першим провідником (приєднаний до "+" клеми джерела живлення) максимально щільно.4. Тимчасово роз’єднуємо коло та вмикаємо блок живлення, виставляємо на ньому постійний струм з вихідною напругою 5 В.5. Замикаємо коло та звертаємо увагу, що стрілка компаса відхиляється від свого нормального положення та розміщується під певним кутом до провідника, вказуючи у бік іншого провідника.6. Роз’єднуємо коло. Звертаємо увагу, що стрілка повернулась у своє початкове положення. Поміщаємо компас під провідником та знову замикаємо коло. Бачимо, що стрілка знову змінила положення, але цього разу вона вказує у протилежний від другого провідника бік.7. Повторюємо попередній крок, але розміщуємо компас над другим провідником (приєднаний до "-" клеми джерела живлення).8. Повторюємо крок 6, але розміщуємо компас під другим провідником.9. Роз’єднуємо коло та кілька разів обертаємо один провідник навколо другого. Розміщуємо над ними компас та знову замикаємо коло. Звертаємо увагу, що цього разу стрілка компаса не відхиляється від свого "нормального" положення.10. Повторюємо попередній крок, але розміщуємо компас під об’єднаними провідниками. Переконуємося, що і на цей раз стрілка компаса не відхиляється від свого "нормального" положення.11. Тепер з’єднуємо джерело живлення з дротяною рамкою (котушкою). Розміщуємо компас над рамкою котушки та замикаємо коло. Звертаємо увагу, що стрілка компаса відхиляється від свого початкового положення і вказує у напрямку від або до центру котушки (залежить від напряму струму у котушці). Також звертаємо увагу, що вплив магнітного поля котушки на стрілку є суттєво сильнішим, ніж аналогічний вплив поля прямого провідника.

Illustration

Висновок:

Під час виконання досліду ми переконались, що навколо провідника, у якому є струм, формується магнітне поле, напрям якого залежить від напряму струму у провіднику. Крім того, ми пересвідчилися, що навколо котушки магнітне поле є суттєво сильнішим, ніж поле навколо прямого провідника.