Дякуємо за підписку!
Ми надішлемо вам оновлення сайту листом
Вивчаємо нелінійний напівпровідниковий прилад, а саме біполярний транзистор NPN-типу, один електрод якого, а саме база, дозволяє керувати струмом, що протікає між двома іншими електродами — емітером та колектором.
Обладнання та матеріали:
Компоненти Амперії:
джерела струму(2 шт.)
мультиметри(2 шт.)
лампа розжарювання
транзистор NPN-типу
Переконуємося, що:
● транзистор — напівпровідниковий елемент, який дозволяє керувати струмом у ньому за допомогою зміни вхідної напруги або струму, поданих на один з його електродів. Невелика зміна вхідних величин, може призводити до суттєво більшої зміни вихідної напруги та струму;● біполярний транзистор — один з типів транзисторів, має три електроди — емітер, базу і колектор. У цьому транзисторі база керує струмом, що протікає між двома іншими електродами.
Хід досліду:
1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.
2. Складаємо електричне коло за схемою:
3. Вмикаємо блоки живлення, переконуємося, що вони працюють у режимі постійного струму. Вмикаємо мультиметри.4. Встановлюємо на другому джерелі живлення (приєднаний до колектора транзистора) вихідну напругу 5 В. Звертаємо увагу, що лампа не світиться, отже у колі колектор-емітер відсутній струм. Тепер повільно збільшуємо вихідну напругу на першому джерелі живлення з 0 до 1,5 В при цьому звертаємо увагу на покази мультиметрів, а також на лампу розжарювання (за напруги колектор-емітер у 5 В та після відкривання транзистора дослід треба проводити швидко, оскільки транзистор сильно нагрівається та може вийти з ладу).5. Звертаємо увагу, що транзистор починає відкриватися за напруги база-емітер близько 0,6 В, при цьому у колі база-емітер є струм лише у кілька мікроамперів, а у колі колектор-емітер — з силою близько 1,5 міліампера. За такої сили струму лампа ще не світиться.6. За напруги база-емітер близько 1,1 В транзистор повністю відкривається, а лампа у колі колектор-емітер яскраво світиться. При подальшому збільшенні напруги у колі база-емітер сила струму у колі колектор-емітер майже не змінюється — транзистор вийшов на насичення.
Висновок:
Під час виконання досліду ми познайомились з напівпровідниковим приладом, а саме біполярним транзистором NPN-типу, один електрод якого, а саме база, дозволяє керувати струмом, що протікає між двома іншими електродами — емітером та колектором.