Явище самоіндукції

Пересвідчуємось в існуванні явища самоіндукції, яке полягає у тому, що зміна сили струму у провіднику спричиняє зміну його магнітного поля та створює ЕРС в цьому самому провіднику.

Обладнання та матеріали:

Компоненти Амперії:

Power supply unit

джерело струму

Inductor

котушка індуктивності(на 10 мГн)

Light emitting diode

світлодіод

Transformer

трансформаторз осердям

wires

з’єднувальні провідники

Перевіряємо:

 електромагнітна індукція — виникнення індукційного струму у замкненому провіднику, який перебуває у змінному магнітному полі або рухається у постійному магнітному полі; на провідник буде діяти будь-яке магнітне поле, зокрема — створене струмом у цьому провіднику. Зміна сили струму у провіднику спричиняє зміну його магнітного поля та створює ЕРС в цьому самому провіднику (явище самоіндукції).

Хід досліду:

1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.2. Складемо електричне коло за схемою:

Illustration

3. Знімемо один з провідників з клеми джерела живлення, тим самим тимчасово розірвемо коло. Увімкнемо блок живлення та встановимо на ньому постійний струм з вихідною напругою 5 В.4. Замкнемо коло та звертаємо увагу, що світлодіод не світиться.5. Швидко розмикаємо коло. Звертаємо увагу, що світлодіод у момент розмикання яскраво спалахує, оскільки у цей момент у котушці індукується струм.6. Швидко замкнемо коло та спостерігаємо за поведінкою світлодіода. Звертаємо увагу, що він також спалахує у момент замикання кола.7. Замінимо у нашому колі котушку на трансформатор з осердям. Повторимо кроки 5—6 та спостерігаємо за поведінкою світлодіода, який спалахує у моменти швидкого замикання та розмикання кола, коли у трансформаторі також індукується струм.

Висновок:

Під час виконання досліду ми пересвідчились в існуванні явища самоіндукції, яке полягає у тому, що зміна сили струму у провіднику спричиняє зміну його магнітного поля та створює ЕРС в цьому самому провіднику.