Дослідження сили магнітного поля, що генерується на котушці

Переконуємось, що навколо котушки з провідником формується магнітне поле, сила якого залежить від кількості витків провідника.

Обладнання та матеріали:

Компоненти Амперії:

Power supply unit

джерело струму

Dip-needle

магнітна стрілка(компас)

Magnetic shavings

контейнер з магнітними ошурками

Wire frame

котушка (дротяна рамка),що містить 200 витків мідного провідника

Додаткове обладнання:

котушка (дротяна рамка), що містить 50 витків мідного провідникакотушка (дротяна рамка), що містить 100 витків мідного провідника

Перевіряємо:

 навколо будь-якого провідника, у якому є електричний струм, формується магнітне поле. Магнітне поле кількох провідників додається (векторно), тому магнітне поле навколо довгого провідника намотаного на котушку, є потужнішим, ніж те, що формується навколо прямого провідника. Також сила магнітного поля котушки напряму залежить від кількості витків провідника; магнітне поле котушки можна виявити за допомогою магнітної стрілки або магнітних ошурок.

Хід досліду:

1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.2. Вмикаємо блок живлення, виставляємо на ньому постійний струм з вихідною напругою 5 В.3. Розміщуємо на столі компас. Переконуємося, що поряд немає постійних магнітів або увімкнених електричних приладів. Звертаємо увагу, що стрілка вказує на північний полюс Землі.4. Беремо котушку, що містить 50 витків мідного провідника. Обережно розміщуємо над рамкою котушки компас. Переконуємося, що стрілка зберігає нормальне положення та розташована паралельно дотичній лінії до котушки.5. Приєднуємо котушку до джерела живлення. Звертаємо увагу, що стрілка компаса відхиляється від свого нормального положення і розміщується перпендикулярно до дотичної лінії. Це вказує на те, що навколо котушки утворилось магнітне поле.6. Тимчасово розмикаємо коло та помістимо котушку під контейнер з ошурками, щоб візуалізувати силові лінії навколо неї. Знову замкнемо коло. Звертаємо увагу на час, який знадобиться ошуркам для того, щоб прийти у рух, а також на максимальну відстань, на якій ошурки прийшли у рух та розташувались паралельно силовим лініям магнітного поля котушки.7. Повторюємо кроки 4—6, але з котушкою, яка містить 100 витків мідного провідника.8. Знову повторюємо кроки 4—6, але з останньою котушкою, яка містить 200 витків.9. Звертаємо увагу, що найпотужніше магнітне поле утворюється навколо дротяної рамки з найбільшою кількістю витків мідного провідника. Це виявляється як у досліді з магнітною стрілкою, так і особливо у досліді з контейнером з магнітними ошурками.

Illustration

Висновок:

Під час виконання досліду ми змогли переконатись, що навколо котушки з провідником формується магнітне поле, сила якого залежить від кількості витків провідника.