Визначення опору резистора та термістора під час нагрівання

У досліді переконуємось, що опір резистора, під час його нагрівання, дещо збільшується, а опір термістора навпаки — суттєво зменшується.

Обладнання та матеріали:

Компоненти Амперії:

Illustration

джерело струму

Illustration

резисторна 10 Ом

Illustration

термістор

Illustration

мультиметри(3 шт.)

Illustration

вимикач

Illustration

з’єднувальні провідники

Illustration

термосенсор

Для проведення демонстраційного досліду краще використовувати три мультиметри, але оскільки в набір Amperia входить лише один — інші тимчасово можна використати з інших наборів.

Перевіряємо:

 опір провідників, крім іншого, залежить від температури, чим вищою є температура провідника, тим вищим є його опір; існують спеціальні напівпровідникові прилади — терморезистори або термістори, чий опір суттєво сильніше залежить від температури, ніж опір металів; термістори бувають з позитивним та негативним температурним коефіцієнтом опору. Опір перших зростає під час їхнього нагрівання, а опір других навпаки — знижується.

Хід досліду:

1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.2. Складаємо електричне коло за схемою (коло можна скласти лише з одним мультиметром, у цьому випадку у якості вольтметра можна використати блок живлення):

Illustration

3. Розмикаємо вимикач. Вмикаємо блок живлення, переконуємося, що він працює у режимі постійного струму та встановлюємо на ньому вихідну напругу 5 В. Вмикаємо мультиметри.4. Приєднуємо термосенсор до третього мультиметра та вмикаємо останній. Вимірюємо температуру резистора у стані спокою (без струму).5. Замикаємо коло вимикачем. Фіксуємо, як швидко зростає температура резистора та як поступово змінюються покази мультиметра, що працює у режимі амперметра, який фіксує поступове зменшення сили струму у колі. Переконуємося, що зі збільшенням температури резистора його опір зростає.6. Розбираємо коло та приєднуємо один з мультиметрів до термістора у режимі вимірювання опору. Визначаємо опір термістора за кімнатної температури та за допомогою термосенсора визначаємо його точну температуру.7. Тепер накриємо долонею термістор та нагріємо його до температури близької до температури тіла людини. Звертаємо увагу, що під час нагрівання опір термістора суттєво зменшується, це вказує на те, що він належить до групи термісторів з негативним температурним коефіцієнтом опору.

Висновок:

Під час виконання досліду ми переконались, що опір резистора, під час його нагрівання, дещо збільшується, а опір термістора навпаки — суттєво зменшується.