Визначення опорів провідників з ніхрому та канталу різних діаметрів та довжин. Питомий опір

У досліді переконуємось у тому, що опір провідника залежить від таких його характеристик, як: матеріал, з якого він виготовлений, його довжини та площі поперечного перерізу, а також вчимося розраховувати питомий опір матеріалу.

Обладнання та матеріали:

Компоненти Амперії:

Illustration

мультиметр

Illustration

ніхромові провідникидіаметром 0,1, 0,2 та 0,3 мм

Illustration

канталові провідникидіаметром 0,1, 0,2 та 0,3 мм

Illustration

з’єднувальні провідники

Додаткове обладнання:

лінійка

Перевіряємо:

 опір провідника залежить не лише від того, з якого матеріалу виготовлений провідник, але також від довжини та діаметра провідника; характеристикою матеріалу є його питомий опір, який можна розрахувати з формули:

Illustration

де R — опір провідника, S — площа його перерізу та L — довжина.

Хід досліду:

1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.2. Відміряємо фрагменти усіх високоомних провідників довжиною 25 см.3. Приєднуємо ніхромовий провідник діаметром 0,3 мм до мультиметра у режимі вимірювання опору. Вмикаємо мультиметр та визначаємо його опір.4. Почергово приєднуємо до мультиметра фрагменти інших високоомних провідників довжиною 25 см: ніхром — 0,2 мм, ніхром — 0,1 мм, кантал — 0,3 мм, кантал — 0,2 мм, кантал — 0,1 мм. Визначаємо їхні опори.5. Відміряємо фрагменти усіх високоомних провідників довжиною 50 см. Почергово приєднуємо їх до мультиметра та визначаємо їхній опір.6. За отриманими даними спершу за формулою розраховуємо питомий опір матеріалу для кожного провідника, а потім — середній питомий опір ніхрому та канталу. Пам’ятаємо про те, що питомий опір ніхрому лежить у межах 1—1,1 * 10-6 Ом*м, а канталу — у межах 1,2—1,4 * 10-6 Ом*м.

Висновок:

Під час виконання досліду ми переконались у тому, що опір провідника залежить від таких його характеристик, як: матеріал, з якого він виготовлений, його довжини та площі поперечного перерізу. Також ми навчились розраховувати питомий опір матеріалу та розрахували питомий опір ніхрому та канталу.