Принцип роботи плавкого запобіжника

У досліді показано наочну демонстрацію принципу роботи плавкого запобіжника.

Обладнання та матеріали:

Компоненти Амперії:

Power supply unit

джерела струму(2 шт.)

Для проведення досліду необхідно використати два блоки живлення, але оскільки в набір Amperia входить лише один — додатковий блок можна використати з іншого набору.

Nichrome

ніхромовий провідник(діаметром 0,1 мм)

wires

з’єднувальні провідники

Додаткове обладнання:

тримачі для провідника

Увага! Під час цього експерименту провідник сильно нагрівається — дотримуйтеся правил безпеки! Не торкайтеся провідника, щоб уникнути опіків, поруч із місцем проведення експерименту не повинно бути легкозаймистих предметів. Довге волосся обов’язково зберіть, щоб воно випадково не потрапило на робоче поле!

Переконуємося, що:

 під час проходження через провідник електричного струму виконується робота, у результаті якої електрична енергія трансформується в інші форми енергії, зокрема у теплову — провідник нагрівається. Коли температура провідника стане надто високою — він перегорить. Саме це явище покладено в основу роботи плавкого запобіжника.

Хід досліду:

1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.2. Закріпимо на двох тримачах ніхромовий провідник довжиною близько 6 см. Послідовно з’єднаємо два джерела живлення. Тепер до "-" полюса одного блока живлення та "+" полюса іншого — приєднаємо провідники з одним контактом типу "крокодил". Нарешті "крокодили" цих з’єднувальних провідників приєднаємо до ніхромового провідника таким чином, щоб відстань між ними становила близько 3 см.3. Увімкнемо блоки живлення та встановимо на них постійний струм з вихідною напругою 1,5—2 В. Звертаємо увагу, що під час прикладання до ніхромового провідника сумарної напруги близько 3—4 В, він сильно нагрівається та починає світитись.4. Поступово збільшимо на блоках живлення вихідну напругу до 4 В (сумарна напруга 8 В). Звертаємо увагу, що за такої прикладеної напруги провідник спершу сильно нагрівається, а потім у центральній частині перегорає, що призводить до розірвання кола.

Висновок:

Під час виконання досліду ми переконались, що під час пропускання струму через провідник виконується робота, у результаті чого провідник сильно нагрівається та під час певних граничних значень прикладеної напруги — він перегорає, що розриває коло. Саме на цьому явищі базується принцип роботи плавкого запобіжника.