Релаксаційний генератор

Під час виконання досліду ми знайомимось з новим приладом — компаратором, з його допомогою складаємо релаксаційний генератор, що перетворює постійний струм на імпульсний, та вивчаємо його роботу за допомогою осцилографа.

Обладнання та матеріали:

Компоненти Амперії:

Power supply unit

джерело струму

comparator

компаратор

resistor

резистори(на 20 кОм — 3 шт.,1 та 39 кОм — по 1 шт.)

Electrolytic capacitor

конденсатор(на 22 мкФ)

wires

з’єднувальні провідники

Додаткове обладнання:

осцилограф

Переконуємося, що:

 релаксаційний генератор — генератор коливань, пасивні та активні нелінійні елементи якого не володіють резонансними властивостями. На практиці, найчастіше, один або кілька активних елементів в таких генераторах працюють в релейному режимі — увімкнутий/вимкнутий; релаксаційні генератори перетворюють постійний струм на імпульсний з перепадами напруги від 0 до напруги джерела живлення з певним постійним періодом.

Хід досліду:

1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.2. Складаємо коло за схемою (детальніше про аналоговий компаратор див. у досліді "Схема логічного вентиля “NOT” з компаратором"):

circuit

3. Вмикаємо блок живлення, встановлюємо на ньому постійний струм з вихідною напругою 5 В. Тепер до позначених на схемі контактів приєднуємо додаткові провідники, які дозволять нам вивести вихідні значення напруги на канал осцилографа.4. Вмикаємо та налаштовуємо осцилограф.5. Розглянемо покази осцилографа:

graph

Звертаємо увагу, що постійний струм, який видає джерело живлення, з вихідною напругою 5 В після проходження через схему перетворюється на імпульсний з перепадами напруги від 142 мВ до 4,97 В та частотою 3,57 Гц.

Illustration

Висновок:

Під час виконання досліду ми познайомились з новим приладом — компаратором, склали з його допомогою релаксаційний генератор, що перетворює постійний струм на імпульсний, та вивчили його роботу за допомогою осцилографа.