Взаємодія електромагніту з постійним магнітом

Переконуємось в тому, що електромагніт володіє властивостями магніту лише тоді, коли у його обмотці є струм. У цьому випадку він також має два полюси, північний та південний, та навколо нього існує звичайне магнітне поле.

Обладнання та матеріали:

Компоненти Амперії:

Illustration

джерело струму

Illustration

штабовий магніт

Illustration

контейнер з магнітними ошурками

Illustration

електромагніт

Illustration

з’єднувальні провідники

Додаткове обладнання:

штативнитка

Перевіряємо:

 електромагніт володіє властивостями магніту лише тоді, коли у його обмотці є струм; приєднаний до джерела живлення електромагніт має два полюси, північний та південний. Північний полюс електромагніта відповідає кінцю, до якого приєднано плюс-клему джерела живлення, а південний — до якого приєднано мінус-клему. Такий електромагніт взаємодіє з іншими магнітами як звичайний постійний магніт; навколо приєднаного до джерела живлення електромагніта існує звичайне магнітне поле, яке можна виявити за допомогою магнітних ошурок.

Хід досліду:

1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.2. Підвішуємо штабовий магніт на штативі таким чином, щоб його полюси дивились у різні сторони. Тепер до полюсів підвішеного магніту почергово підносимо електромагніт, не приєднаний до джерела живлення, різними його полюсами. Переконуємося, що за таких умов осердя електромагніта поводить себе як звичайний залізний предмет та не виявляє властивостей магніту.3. Приєднаємо електромагніт до блока живлення, на якому встановимо постійний струм з вихідною напругою 5 В.4. Підносимо наш електромагніт полюсом, до якого провідником приєднано мінус-клему джерела живлення, до південного полюса підвішеного магніту. Переконуємося, що магніти відштовхуються. Тепер цей самий полюс електромагніта піднесемо до північного полюса постійного магніту. Переконуємося, що магніти притягуються.5. Повторюємо попередній крок, але на цей раз з полюсом електромагніта, до якого провідником приєднано плюс-клему джерела живлення. Переконуємося, що цей полюс електромагніта відштовхується від північного та притягується до південного полюса постійного магніту.6. Підносимо наш електромагніт, до якого не приєднано джерело живлення, до контейнера з магнітними ошурками. Переконуємося, що навколо електромагніту немає магнітного поля.7. Знову приєднаємо електромагніт до блока живлення та підносимо його до контейнера з ошурками. Переконуємося, що на цей раз навколо електромагніту є магнітне поле, лінії індукції якого найсильніше виражені біля його полюсів.

Висновок:

Під час виконання досліду ми переконались, що електромагніт володіє властивостями магніту лише тоді, коли у його обмотці є струм. У цьому випадку він також має два полюси, північний та південний, та навколо нього існує звичайне магнітне поле. А коли в обмотці електромагніта немає струму — його осердя поводиться як звичайний магнітний матеріал та притягується до обох полюсів постійного магніту.