Простий прилад автоматичного керування освітленням

Складаємо простий детектор освітлення, який здатний вмикати джерело світла, якщо приміщення недостатньо освітлене та навпаки вимикати лампу, якщо приміщення освітлене достатньо.

Обладнання та матеріали:

Компоненти Амперії:

Power supply unit

джерела струму(2 шт)

NPN transistor

транзистор NPN-типу

lamp

лампа розжарювання

Photoresistor

фоторезистор

Для проведення демонстраційного досліду краще використовувати два блоки живлення, але оскільки в набір Amperia блок живлення входить лише один — додатковий елемент можна використати з іншого набору.

Diode

випрямний діод

relay

реле

wires

з’єднувальні провідники

Додаткове обладнання:

резистор на 2,2 кОм (якщо дослід не проходить так, як описано — варто поекспериментувати із номіналом цього резистора)

Переконуємося, що:

 транзистори є основними елементами сучасної електроніки, їх, зазвичай, застосовують в підсилювачах і логічних електронних схемах, а також в інших схемах, у яких потрібно малими вхідними напругою чи струмом керувати суттєво більшими вихідними напругою та струмом; фоторезистор — фотоелектричний напівпровідниковий приймач світлового випромінювання, який працює завдяки ефекту фотопровідності — явищі зменшення опору напівпровідника у разі збудження носіїв заряду світлом; електромагнітне реле — це тип магнітного перемикача, який використовує електромагніт для створення магнітного поля, яке своєю чергою використовується для замикання та розмикання електричного кола, або для перемикання між двома колами; поєднання фоторезистора, реле та транзистора в одній схемі дозволяє скласти детектор освітлення, який у відповідь на зміну освітлення приміщення здатний вмикати чи вимикати потужне джерело світла.

Хід досліду:

1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.2. Складаємо електричне коло за схемою:

circuit

3. Вмикаємо блоки живлення та встановлюємо на них постійний струм з вихідною напругою 5 В. Якщо приміщення достатньо освітлено, реле одразу розімкне коло з лампою і тим самим її вимкне. Якщо тепер затінити фоторезистор, наприклад закрити його рукою, його опір збільшиться, що призведе до вимикання реле, яке, своєю чергою, замкне коло з лампою.

Висновок:

Під час виконання досліду ми склали простий прилад автоматичного керування освітленням, який здатний вмикати джерело світла, якщо приміщення недостатньо освітлене та навпаки вимикати лампу, якщо приміщення освітлене достатньо.