Софія Русова #Українські освітянки
EdPro сприяє розвитку української освіти сьогодні. Ми створили підбірку історій про жінок, які популяризували українську мову та освіту в минулому столітті, наступна оповідь із цієї серії — про Софію Русову.
Народилася у родинному маєтку в Олешні Чернігівської губернії у 1856 році. По батьківській лінії походила з ліфляндських дворян, а по материній — з французьких гугенотів. Софія Русова відома як українська педагогиня, письменниця, авторка підручників українською мовою. Мабуть, її дуже цікавила географія, адже саме цьому предмету приділяла особливу увагу. У 1911 році видала підручник “Початкова географія”. Це була перша систематизована україномовна книга для учителів географії.
Перегляньте, які навчальні матеріали зараз доступні з географії в ПЗ Мозабук та Мозавеб.
Стаття у Вікіпедії про Софію Русову
Також Софія за підручником видатного українського мовознавця Олександра Потебні Софія уклала український буквар. Тут опублікували тексти передмов до попередніх видань, вмістили велику кількість малюнків. Твори для читання з віршами Тараса Шевченка, Степана Руданського, Сидора Воробкевича розміщені окремим розділом.
У січні 1913 в Петербурзі Софія Русова на першому всеросійському жіночому з'їзді виступила на захист навчання українською мовою і поставила питання про навчання рідною мовою.
Завдання: У “Машині часу” в програмі Мозабук або на сайті Мозавебу погляньте, хто був сучасником Русової та з ким вона могла перетинатися.
У 1917 році Русова працювала в Українській Центральній Раді, очолювала Всеукраїнську учительську спілку. У міністерстві освіти (за гетьманату) керувала департаментом дошкільної та позашкільної освіти, активно брала участь у дерусифікації шкіл, влаштовувала курси з українознавства, підготовку українських шкільних підручників.
Проєктна робота на основі опрацювання матеріалів з підбірки #Українські освітянки
Стаття про Христину Алчевську, стаття про Ольгу Косач, стаття про Олександру Єфименко, стаття про Олену Курило, стаття про Уляну Кравченко.
На основі опитування складіть діаграму про фактори, які впливають на те, що людина захоплюється мовою. Скористайтеся інструментом “Діаграми” в програмі Мозабук або на сайті Мозавеб та створіть картинки, порівняйте результати.
Приклад опитувальника для збору інформації, який ви можете доповнити.
Про навчальну програму Мозабук та її наповнення й коди активації можна дізнатися на сайті Едпро: https://edpro.ua/mozaik