Дякуємо за підписку!
Ми надішлемо вам оновлення сайту листом
У досліді переконуємось, що існують провідники, наприклад звичайна лампа розжарювання, для якої закон Ома не виконується у дослідженому діапазоні напруг. Виявляємо, що графік вольт-амперної характеристики для лампи має нелінійний вигляд.
Обладнання та матеріали:
Компоненти Амперії:
джерело струму
резисторна 50 Ом
лампа розжарювання
мультиметри(2 шт)
Додаткове обладнання:
● комп’ютер або лептоп● локальна Wi-Fi мережа
Перевіряємо:
● закон Ома виконується не для всіх провідників, зокрема він не виконується для лампи розжарення.
Хід досліду:
1. Беремо необхідне для проведення досліду обладнання.2. Складаємо електричне коло за схемою (якщо дослід проводиться лише з одним мультиметром, тоді у якості вольтметра можна використати блок живлення):
3. Вмикаємо блок живлення, переконуємося, що він працює у режимі постійного струму. Приєднуємо комп’ютер до його web-інтерфейсу (детальніше про приєднання блока живлення до комп’ютера див. інструкцію та дослід "Підключення блока живлення та мультиметра до мережі та комп’ютера"), переходимо на вкладку побудови вольт-амперної характеристики досліджуваного приладу (у нашому випадку резистора). Встановлюємо дослідний діапазон з 0 до 5 В. Вмикаємо мультиметри (дослід можна проводити й без використання вбудованого у блок живлення програмного забезпечення. У цьому випадку учні вручну змінюють вихідну напругу на блоці живлення та записують отримані значення вимірів мультиметрів у таблицю, а потім також вручну будують графіки залежності сили струму від напруги для ділянки кола (лампи та резистора)).
4. Тепер у web-інтерфейсі блока живлення запускаємо дослідження. Звертаємо увагу на виміри мультиметрів, які показують, як зі збільшенням напруги на джерелі живлення прямо пропорційно збільшується сила струму у колі, а також різниця потенціалів на контактах резистора. Отриманий графік має лінійний вигляд, оскільки для резисторів закон Ома виконується.
5. Змінюємо у колі резистор на лампу розжарення та запускаємо нове дослідження.
6. По завершенню дослідження аналізуємо отриманий графік вольт-амперної характеристики лампи розжарення. Переконуємося, що він має не лінійний вигляд, оскільки для лампи розжарення закон Ома не виконується, у дослідженому діапазоні напруг:
Висновок:
Під час виконання досліду ми переконались, що існують провідники, наприклад звичайна лампа розжарювання, для якої закон Ома не виконується у дослідженому діапазоні напруг. Зокрема ми виявили, що графік вольт-амперної характеристики для лампи має нелінійний вигляд.