Дякуємо за підписку!
Ми надішлемо вам оновлення сайту листом
Мета: ознайомимося з принципом роботи трансформатора та дослідимо, як його ефективність залежить від наявності та матеріалу осердя.
ПІДГОТОВКА ДО ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ
1.
Підготуйте необхідне для виконання експериментів обладнання та переконайтеся у його справності.Інформацію про комплектацію набору EdPro Amperia та інструкцію з його використання можна знайти за посиланням https://amperia.edpro.ua/instruction.
трансформатор(з осердям та без нього)
мультиметр
джерело струму
світлодіод
Роздрукуйте роздаткові матеріали для учнів відповідно до кількості робочих груп. Набір EdPro Amperia призначений для роботи групи з 4-х учнів.Роздаткові матеріали з лабораторної роботи можна завантажити, натиснувши на кнопку "МАТЕРІАЛИ ДЛЯ УЧНІВ".
Перед початком практичної роботи нагадайте учням основні поняття та закони до цієї теми, а також ознайомте їх з технікою безпеки.
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ТА ЗАКОНИ
Електричні та магнітні поля — взаємопов’язані
Електричний струм у провіднику створює магнітне поле навколо нього: постійний струм — постійне магнітне поле, а змінний — змінне магнітне поле.Є й зворотній зв’язок. Змінне магнітне поле створює електрорушійну силу у провідниках, розташованих неподалік, тобто здатне створювати струм у них, якщо коло замкнуте.Це явище називається електромагнітною індукцією. Для постійного магнітного поля такого ефекту немає.
Найпростіший трансформатор
Найпростіший трансформатор складається з двох котушок (обмоток), розташованих так, щоб одна із них була в магнітному полі іншої, наприклад, одна всередині іншої.
Характеристики трансформатора
Вихідна напруга (на вторинній обмотці) трансформатора залежить від:- вхідної напруги- частоти струму- кількості витків кожної обмотки
Ефективність трансформатора також залежить від того, наскільки добре поширюється магнітне поле. Для підсилення магнітного поля використовують осердя із заліза чи фериту — матеріалів із низьким магнітним опором.
Промислові трансформатори
Промислові трансформатори, зазвичай, мають сталеву основу, а обмотки — розміщені на відстані одна від одної.
ХІД РОБОТИ З НАБОРОМ AMPERIA
Складаємо коло за схемою, використовуючи трансформатор з феритовим осердям.
2.
Вмикаємо джерело струму.Подаємо змінний струм із частотою 5 кГц та напругою 3 В.
Додаткове завдання №2
4.
Мультиметр у режимі вимірювання змінного струму.
Режим обирається нижньою кнопкою справа від екрана.
Під’єднуємо у коло мультиметр в режимі вимірювання змінного струму. Змінюємо частоту струму на вході й спостерігаємо за зміною вихідної напруги.