Дякуємо за підписку!
Ми надішлемо вам оновлення сайту листом
Мета: перевірити закони послідовного з'єднання провідників.
ПІДГОТОВКА ДО ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ
1.
Підготуйте необхідне для виконання експериментів обладнання та переконайтеся у його справності.Інформацію про комплектацію набору EdPro Amperia та інструкцію з його використання можна знайти за посиланням https://amperia.edpro.ua/instruction.
мультиметр
резистори(рекомендований опір резисторів становить 50 або 100 Ом)
лампа розжарення
2.
Роздрукуйте роздаткові матеріали для учнів відповідно до кількості робочих груп. Набір EdPro Amperia призначений для роботи групи з 4-х учнів.Роздаткові матеріали з лабораторної роботи можна завантажити, натиснувши на кнопку "МАТЕРІАЛИ ДЛЯ УЧНІВ".
3.
Перед початком практичної роботи нагадайте учням основні поняття та закони до цієї теми, а також ознайомте їх з технікою безпеки.
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ТА ЗАКОНИ
Два способи з’єднання провідників у електричному колі:
Послідовне з’єднання
Сила струму I — однакова через усі елементи кола.
Паралельне з’єднання
Напруга на ділянках кола і на кінцях усіх паралельно з’єднаних провідників — однакова.
Закон Ома для розрахунку опору:
Обґрунтування законів послідовного з’єднання
Струм — напрямлений рух електронів (в металах).Оскільки струм є постійним, а розгалужень у колі немає, то електрони не можуть ні з'являтися, ні зникати.Це означає, що струм повинен бути однаковим на всіх ділянках кола: I = I1 = I2.Напруга на ділянці кола дорівнює відношенню роботи електричного поля по переміщенню заряду по цій ділянці кола до величини заряду:
Якщо робота по переміщенню в першому опорі — A1, а в другому опорі — A2, тоді повна робота:A = A1 + A2, звідки U = U1 + U2.Із закону Ома отримуємо: R= R1 + R2.У поточній лабораторній роботі потрібно перевірити наступні закони послідовного з’єднання:
Ці твердження можна вважати підтвердженими експериментом, якщо відповідні величини збігаються в межах похибки.
ХІД РОБОТИ З НАБОРОМ AMPERIA
1.
Складаємо електричне коло згідно зі схемою.Беремо резистори з однаковими опорами, наприклад 50 Ом та під'єднуємо джерело струму з напругою від 2 В до 5 В.
2.
Під'єднуємо мультиметр у режимі вольтметра паралельно до ділянки кола з двох резисторів.
3.
Мультиметр в режимі вимірювання напруги:
Під’єднуємо мультиметр у режимі вольтметра паралельно резистора R1.
4.
Під’єднуємо мультиметр у режимі вольтметра паралельно резистора R2.
5.
Переключаємо мультиметр у режим амперметра.
Вимірюємо повний струм з одного боку від резисторів, між резисторами та з іншого боку від них.
Зверніть увагу!Приклади зібраних електричних кіл з використанням компонентів EdPro Amperia та показники на приладах у цьому розділі надані лише в якості ілюстрації, а не як критерій правильності виконання експерименту. Може бути декілька правильних способів зібрати електричне коло за схемою (з перестановками елементів кола, різними варіантами підключення магнітних з'єднань провідників тощо).Рекомендуємо давати учням лише формальну постановку задачі та можливість знайти власний варіант її практичного розв'язку.