Дякуємо за підписку!
Ми надішлемо вам оновлення сайту листом
Мета: навчитися вимірювати опір провідника за допомогою амперметра та вольтметра.
ПІДГОТОВКА ДО ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ
1.
Підготуйте необхідне для виконання експериментів обладнання та переконайтеся у його справності .Інформацію про комплектацію набору EdPro Amperia та інструкцію з його використання можна знайти за посиланням https://amperia.edpro.ua/instruction
джерело струму
резистори
мультиметр
реостат
з’єднувальні провідники
2.
Роздрукуйте роздаткові матеріали для учнів відповідно до кількості робочих груп. Набір EdPro Amperia призначений для роботи групи з 4-х учнів.Роздаткові матеріали з лабораторної роботи можна завантажити, натиснувши на кнопку "МАТЕРІАЛИ ДЛЯ УЧНІВ".
3.
Перед початком практичної роботи нагадайте учням основні поняття та закони до цієї теми, а також ознайомте їх з технікою безпеки.
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ТА ЗАКОНИ
Закон Ома
Для металів, електролітів та напівпровідників, за постійної температури, сила струму прямо пропорційна прикладеній напрузі. Тобто, графік залежності струму I від напруги U (вольт-амперна характеристика) — пряма, що проходить через початок координат.Цей закон не виконується для газів або за великих напруг.
Де R1 та R2 — Вольт-амперні характеристики резисторів.Таким чином, закон Ома для ділянки кола:
Де I — сила струму, U — напруга, R — електричний опір.
Одиниці виміру
В системі СІ одиницями напруги, струму та опору є, відповідно: В — вольт, А — ампер, Ом (або Ω) — ом. Один ом — це опір провідника, через який протікає струм 1 ампер, якщо до нього прикласти напругу 1 вольт.Назви одиниць пишуть з малої літери, а самі одиниці — з великої. Приклади: «Одиницею опору є ом», «Струм вимірюється в амперах», але «Опором 1 Ом», «Сила струму 1 А».Поміж фізиків популярний жарт: справжня слава для фізика — це коли в підручниках його прізвище пишуть з малої літери.
Вимірювальні прилади
Для вимірювання струму використовується амперметр, напруги — вольтметр, опору — омметр:
Амперметр потрібно під'єднувати у коло з опором, в якому вимірюють силу струму. Його опір має бути мінімальним, щоб мінімізувати зміну струму, який він вимірює.Ідеальний амперметр має опір RA ід = 0, або RA<< R, де R — опір провідників у колі.Вольтметр підключають до точок, між якими вимірюють напругу, тобто, паралельно до елементів кола. Його опір має бути дуже великим.Ідеальний вольтметр має безмежний опір, RV ід = ∞Омметр — прилад для вимірювання опору.Комбінований вимірювальний пристрій, який здатен вимірювати струм, напругу, опір, називають мультиметром. Деякі мультиметри також можуть вимірювати інші величини: ємність, індуктивність, частоту тощо.
Реостат
Реостат — прилад, електричний опір якого можна змінювати.В школах найчастіше використовується повзунковий реостат. Дія такого реостата базується на тому, що опір провідника прямо пропорційний його довжині.Тому, прикріпивши один контакт до початку провідника, а інший переміщаючи вздовж нього, можна легко керувати опором.Для компактності провідник намотують на діелектричну основу, а другим контактом служить спеціальний повзунок, що рухається вздовж металевого направляючого стрижня.
Послідовно включений в коло реостат дозволяє керувати струмом чи напругою у колі в невеликому інтервалі:
При потенціометричному ввімкненні реостат дозволяє змінювати напругу від нуля до напруги джерела живлення:
Абсолютна та відносна похибка
Відносні похибки вимірювання (δI для амперметра та δU для вольтметра) можна знайти в документації на вимірювальні прилади. Для електровимірювальних приладів там часто вказують клас точності.Опір розраховується за формулою:
Тоді відносна похибка для R:
Де δI та δU — відносні похибки вимірювання струму та напруги, відомі із документації.Для прикладу, абсолютна похибка розраховується як:
Абсолютну похибку можна визначити безпосередньо, але цей спосіб є менш зручним для обчислення:
Розрахунок похибки є доволі тривалим процесом, але без неї саме значення виміру позбавлене сенсу.Лише у випадку, коли, крім значення тієї чи іншої фізичної величини, відома її похибка, можна проводити якісь порівняння, перевірку законів фізики тощо.Детальніше про похибки та роботу із ними можна дізнатися за посиланням: https://amperia.edpro.ua/labs/me
ХІД РОБОТИ З НАБОРОМ AMPERIA
1.
Якщо в наявності є два мультиметри, кращі результати будуть за такого підключення:
2.
Якщо є лише один мультиметр, в ролі вольтметра можна використовувати блок живлення:
3.
Один мультиметр підключаємо в режимі вимірювання струму:
Інший — в режимі вимірювання напруги: