Дякуємо за підписку!
Ми надішлемо вам оновлення сайту листом
Мета: вивчити залежність струму в провіднику від напруги, прикладеної до нього, перевірити, чи справджується закон Ома.
ПІДГОТОВКА ДО ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ
1.
Підготуйте необхідне для виконання експериментів обладнання та переконайтеся у його справності.Інформацію про комплектацію набору EdPro Amperia та інструкцію з його використання можна знайти за посиланням: https://amperia.edpro.ua/instruction.
2.
Роздрукуйте роздаткові матеріали для учнів відповідно до кількості робочих груп. Набір EdPro Amperia призначений для роботи групи з 4-х учнів.Роздаткові матеріали з лабораторної роботи можна завантажити, натиснувши на кнопку "МАТЕРІАЛИ ДЛЯ УЧНІВ".
Перед початком практичної роботи нагадайте учням основні поняття та закони до цієї теми, а також ознайомте їх з технікою безпеки.
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ТА ЗАКОНИ
Закон Ома
Для металів, електролітів та напівпровідників, за постійної температури, сила струму прямо пропорційна прикладеній напрузі. Тобто, графік залежності струму I від напруги U (вольт-амперна характеристика) — пряма, що проходить через початок координат.Цей закон не виконується для газів або за великих напруг.
Де R1 та R2 — Вольт-амперні характеристики резисторів.Таким чином, закон Ома для ділянки кола:
Де I — сила струму, U — напруга, R — електричний опір.
Одиниці виміру
В системі СІ одиницями напруги, струму та опору є, відповідно: В — вольт, А — ампер, Ом (або Ω) — ом.Один ом — це опір провідника, через який протікає струм 1 ампер, якщо до нього прикласти напругу 1 вольт.Назви одиниць пишуть з малої літери, а самі одиниці — з великої.Приклади: "Одиницею опору є ом", "Струм вимірюється в амперах", але "Опором 1 Ом", "Сила струму 1 А".Поміж фізиків популярний жарт: справжня слава для фізика — це коли в підручниках його прізвище пишуть з малої літери.
Резистор або опір
Це пасивний лінійний елемент електричних схем із певним електричним опором. Використовується для обмеження електричного струму, лінійного перетворення струму в напругу і навпаки, перетворення електричної енергії тощо. Для наших цілей у цій роботі опір еквівалентний довгому провіднику.
Вимірювальні прилади
Для вимірювання струму використовується амперметр, напруги — вольтметр, опору — омметр:
Амперметр потрібно під'єднувати у коло з опором, в якому вимірюють силу струму. Його опір має бути мінімальним, щоб мінімізувати зміну струму, який він вимірює.Ідеальний амперметр має опір RA ід = 0, або RA << R, де R — опір провідників у колі.Вольтметр підключають до точок, між якими вимірюють напругу, тобто, паралельно до елементів кола. Його опір має бути дуже великим.Ідеальний вольтметр має безмежний опір, RV ід = ∞Омметр — прилад для вимірювання опору.Комбінований вимірювальний пристрій, який здатен вимірювати струм, напругу, опір, називають мультиметром. Деякі мультиметри також можуть вимірювати інші величини: ємність, індуктивність, частоту тощо.
Абсолютна та відносна похибка
Відносні похибки вимірювання (δI для амперметра та δU для вольтметра) можна знайти в документації на вимірювальні прилади. Для електровимірювальних приладів там часто вказують клас точності. Опір розраховується за формулою:
Тоді відносна похибка для R:
Де δI та δU — відносні похибки вимірювання струму та напруги, відомі із документації.Для прикладу, абсолютна похибка розраховується як:
Абсолютну похибку можна визначити безпосередньо, але цей спосіб є менш зручним для обчислення:
Розрахунок похибки є доволі тривалим процесом, але без неї саме значення виміру позбавлене сенсу.Лише у випадку, коли, крім значення тієї чи іншої фізичної величини, відома її похибка, можна проводити якісь порівняння, перевірку законів фізики тощо. Детальніше про похибки та роботу із ними можна дізнатися за посиланням: https://amperia.edpro.ua/labs/me
ХІД РОБОТИ З НАБОРОМ AMPERIA
2.
Якщо є лише один мультиметр, в ролі вольтметра можна використовувати блок живлення:
Детальніше роботу із блоком живлення описано в інструкції: https://amperia.edpro.ua/instruction
3.
Альтернативою є перемикання вимірювального приладу між двома позиціями. Потенційно такий спосіб дає більшу точність, ніж використання блоку живлення як вольтметра. Однак, педагогічна цінність видається меншою — може губитися усвідомлення учнями одночастності вимірювання струму та напруги.
4.
Блок живлення EdPro також може автоматично будувати вольт-амперну характеристику під’єднаного до нього приладу:
Такий підхід дозволяє наочно демонструвати учням певні явища в умовах обмеженого часу.
Точність вимірювання струму приладом гірша за точність мультиметра, однак достатня для виконання шкільних експериментів.
Зверніть увагу!Приклади зібраних електричних кіл з використанням компонентів EdPro Amperia та показники на приладах у цьому розділі надані лише в якості ілюстрації, а не як критерій правильності виконання експерименту. Може бути декілька правильних способів зібрати електричне коло за схемою (з перестановками елементів кола, різними варіантами підключення магнітних з'єднань провідників тощо).Рекомендуємо давати учням лише формальну постановку задачі та можливість знайти власний варіант її практичного розв'язку.