Дякуємо за підписку!
Ми надішлемо вам оновлення сайту листом
Мета: дослідити властивості напівпровідникового діода.
ПІДГОТОВКА ДО ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ
1.
Підготуйте необхідне для виконання експериментів обладнання та переконайтеся у його справності.Інформацію про комплектацію набору EdPro Amperia та інструкцію з його використання можна знайти за посиланням https://amperia.edpro.ua/instruction.
мультиметри
випрямний напівпровідниковий діод
стабілітрон
2.
Роздрукуйте роздаткові матеріали для учнів відповідно до кількості робочих груп. Набір EdPro Amperia призначений для роботи групи з 4-х учнів.Роздаткові матеріали з лабораторної роботи можна завантажити, натиснувши на кнопку "МАТЕРІАЛИ ДЛЯ УЧНІВ".
3.
Перед початком практичної роботи нагадайте учням основні поняття та закони до цієї теми, а також ознайомте їх з технікою безпеки.
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ТА ЗАКОНИ
Діод
Діод — нелінійний прилад, що по-різному пропускає струм залежно від напрямку: добре пропускає прямий струм (як тільки досягнуто “напруги відкривання”) і майже не пропускає зворотний струм (у діапазоні напруг менших за значення “напруги пробою”).
Основні характеристики типових діодів
● Напруга відкривання: 0.05 — 1 В● Максимальний прямий струм: 500 — 1000 мА● Максимальний зворотний струм — у напрямку від катода до анода (до пробою): 100 нА — 100 мкА● Напруга пробою, при якій діод починає пропускати струм у зворотному напрямку: 20 — 1000 В
Напівпровідниковий діод
Напівпровідниковий діод складається з двох напівпровідників різних типів: p- та n-провідності, тобто містить один p-n перехід. На умовному позначенні “стрілка” діода вказує на напрямок, у якому пристрій пропускає струм.
Діоди бувають різні
Вольт-амперна характеристика та поведінка дуже сильно залежать від типу пристрою. Деякі з різновидів діодів:
● Випрямні діоди перетворюють змінний струм на постійний;● Діоди Шоткі мають малі значення напруги відкривання;● Імпульсні — із малим часом перехідних процесів, можуть працювати на високій частоті;● Варикапи мають змінну ємність, залежно від зворотної напруги;● Детекторні використовуються в детекторах сигналів, наприклад, радіоприймачах;● Стабілітрони (діоди Зенера) можуть працювати в режимі пробою, використовуються як джерела опорної напруги;● Світлодіоди є джерелами світла при проходженні струму.
ХІД РОБОТИ З НАБОРОМ AMPERIA
1.
Мультиметр в ролі вольтметра
2.
Мультиметр в ролі амперметра
3.
Якщо у вас є тільки один мультиметр Amperia, то ним потрібно вимірювати струм, а в ролі вольтметра скористатися блоком живлення. У такому випадку хід роботи буде наступним:
До таблиці результатів вносимо фактичне виміряне значення напруги, а не бажане її значення, що встановлене за допомогою ручки керування. Різниця між цими значеннями може бути спричиненою впливом температури, залежністю від заряду акумулятора тощо.
4.
ТЕХНІЧНА СПЕЦИФІКАЦІЯ
Випрямний діод 1N4007
● Напруга відкривання: 0.93—1.1 В● Максимальний прямий струм: 1 А● Максимальний зворотний струм (до пробою): 0.05—10 мкА t = 25°С● Напруга пробою: 1000 В
Стабілітрон 1N4728A
● Напруга відкривання: 0.8—0.9 В● Максимальний прямий струм: 500 мА● Максимальний зворотний струм (до пробою): 100 мкА t = 25°С● Максимальний зворотний струм (після пробою): 276 мА t = 25°СДопустимі короткочасні (1/20 секунди) стрибки до 1380 мА● Напруга пробою: 3.3 В